Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Będzie przełom w leczeniu ciężkiej astmy?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 8 sierpnia 2016 13:24

Będzie przełom w leczeniu ciężkiej astmy? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Nowy antagonista receptora prostaglandyny D2 – fewipiprant – może zrewolucjonizować leczenie astmy – twierdzą brytyjski naukowcy na łamach czasopisma „Lancet Respiratory Medicine”.

Uczeni z University of Leicester przeprowadzili badanie z udziałem 60 pacjentów z ciężką astmą, niedającą się skutecznie kontrolować za pomocą dostępnych leków.

Uczestników randomizowano do dwóch grup. Połowie przez trzy miesiące podawano eksperymentalny lek – fewipiprant (QAW039), jako dodatek do przyjmowanej terapii. Druga grupa kontynuowała dotychczasowe leczenie wzbogacone o tabletki placebo o identycznym jak fewipiprant wyglądzie.

Okazało się, że w u chorych w grupie otrzymującej fewipiprant zmniejszyła się liczba komórek zapalnych w plwocinie oraz w drogach oddechowych.

– Wyniki badania są obiecujące, wzbudzają ostrożny optymizm. Możliwość skutecznej kontroli objawów astmy oskrzelowej za pomocą leku w postaci tabletki byłaby znacznym ułatwieniem dla wielu chorych, szczególnie takich, u których astma pojawiła się w późniejszym wieku i którzy nie mają wystarczającej sprawności manualnej, aby należycie zastosować inhalator – mówi dr Samantha Walker z Asthma UK.

– Dane zgromadzone przez zespół z Leicester zdecydowanie uzasadniają przeprowadzenie dalszych badań nad tym lekiem. Przede wszystkim będzie potrzebne ustalenie na większej grupie badanych, czy lek rzeczywiście zmniejsza częstotliwość napadów astmy, czy pozwala na zmniejszenie dawek kortykosteroidów oraz czy zmniejsza koszty wydatki NHS przeznaczane na leczenie pacjentów dotkniętych tym schorzeniem – tłumaczy prof. Stephen Durham, pulmonolog z Royal Brompton Hospital w Londynie.

Liczba chorych na astmę w Wielkiej Brytanii szacowana jest na ok. 5 mln osób.

Źródło: Lancet Respiratory Medicine / BBC News

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także