Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Depresja poporodowa ma związek z bólem

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 1 września 2016 22:39

Depresja poporodowa ma związek z bólem - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Ryzyko wystąpienia depresji poporodowej u matki zależy od tego, jak długo po wydaniu na świat dziecka odczuwała ona ból brzucha i narządów rodnych – sugerują naukowcy z Duke-NUS Medical School w Singapurze.

Wyniki badania zaprezentowano podczas obywającego się w dniach 28 sierpnia – 2 września br. w Hongkongu 16. Światowego Kongresu Anestezjologicznego.

Z danych Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wynika, że na depresję poporodową zapada aż co ósma Amerykanka, która urodziła dziecko.

Do klasycznych objawów tego schorzenia należą:

  • przesadne zamartwianie się o zdrowie dziecka, które nie choruje,
  • osłabienie więzi z dzieckiem i z bliskimi,
  • myśli obsesyjne dotyczące skrzywdzenia dziecka,
  • myśli dotyczące zabicia dziecka (mogące prowadzić do określonych zamiarów).

Czynnikami ryzyka wystąpienia depresji poporodowej są: stres, wahania poziomu hormonów, problemy finansowe, posiadanie dziecka wymagającego szczególnej opieki oraz historia występowania zaburzeń depresyjnych w rodzinie.

Zdaniem uczonych z Singapuru lista czynników ryzyka jest niekompletna i należy dodać do niej uporczywy ból odczuwany po porodzie (przez dłużej niż 4 tygodnie). Badacze doszli do tego wniosku po przeanalizowaniu danych dotyczących 200 kobiet, które urodziły pierwsze dziecko w znieczuleniu zewnątrzoponowym.

Po 6–8 tygodniach od porodu świeżo upieczone mamy wzięły udział w telefonicznej ankiecie. Pytano je m.in. o to, czy i jak długo po wydaniu na świat dziecka odczuwały dolegliwości bólowe. Ich kondycję psychiczną oceniono za pomocą Inwentarza Stanu i Cechy Lęku (Spielberger State Trait Anxiety Inventory – STAI) oraz Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej (Edinburgh Postnatal Depression Scale – EPDS).

Depresję poporodową (zdefiniowaną jako wynik > 11 pkt. w teście EPDS) rozpoznano u 5,8 proc. uczestniczek badania.

U kobiet, u których dolegliwości bólowe utrzymywały się dłużej niż 4 tygodnie po porodzie wskaźnik EPDS był średnio o 2,44 pkt. wyższy niż u tych, które doświadczały bólu trwającego poniżej 4 tygodni oraz o średnio 4,07 pkt. wyższy niż u pań, które w ogóle nie skarżyły się na bóle po porodzie.

Wyższe wyniku testu EPDS zaobserwowano też u matek, które uzyskały więcej punktów w badaniu STAI, zgłaszały wyższy poziom stresu oraz odczuwały silniejszy ból (pomimo znieczulenia) w czasie samej akcji porodowej.

Źródło: MNT

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także