Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Wielka Brytania

Dlaczego umierają noworodki?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 23 czerwca 2017 12:12

Dlaczego umierają noworodki? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Trzy czwarte brytyjskich noworodków, które w trakcie porodu umierają lub doznają trwałego uszkodzenia mózgu, można by uratować poprawiając jakość opieki okołoporodowej – twierdzą autorzy raportu „Each Baby Counts” („Każde dziecko się liczy”).

Raport opracowany został przez ekspertów z Royal College of Obstetricians and Gynaecologists.

Tegoroczne wydanie oparto na danych z 2015 roku. W Wielkiej Brytanii przyszło wtedy na świat ponad 720 tys. dzieci:

  • w 126 przypadkach były to urodzenia martwe,
  • 156 noworodków zmarło w wciągu pierwszych 7 dni życia,
  • a 854 dzieci przeżyło pomimo poważnego uszkodzenia mózgu.

Łącznie do rejestru programu „Each Baby Counts” trafiły raporty dotyczące 1136 przypadków. Do dalsze analizy posłużyły dane o 727 porodach, ponieważ w pozostałe 409 raportów nie zawierało kompletu potrzebnych informacji.

W 76 proc. spośród 727 porodów przynajmniej jeden z analizujących dokumentację specjalistów stwierdzał, że życie lub zdrowie dziecka można było uratować, gdyby jakość opieki była wyższa.

Autorzy publikacji wskazują czynnik ludzki, jako jedną z ważniejszych przyczyn niewystarczającej jakości opieki okołoporodowej. Częstym błędem jest brak ciągłego monitorowania tętna płodu w czasie całej akcji porodowej, przez co nagłe pojawienie się zagrożenia życia dziecka umyka uwadze lekarzy. Duży nacisk w raporcie położono także na problem przeciążenia i przemęczenia personelu.

Słabą stroną opracowania, jak zauważa Maureen Treadwell z Birth Trauma Association, jest niewskazanie konkretnych szpitali, w których opisywane problemy występowały najczęściej.

Źródło: rcog.org.uk / New Scientist

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.