Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

HCV: Leki czekają na pacjenta a niezdiagnozowanych osób jest ok. 150 tysięcy

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 lipca 2022 14:54

HCV: Leki czekają na pacjenta a niezdiagnozowanych osób jest ok. 150 tysięcy - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
HCV w 80 procentach przypadków przebiega bezobjawowo. W tej chwili jest ok. 150 tysięcy niezdiagnozowanych osób w Polsce. To bomba zegarowa z opóźnionym zapłonem- mówi Urszula Jaworska, prezes Fundacji Urszuli Jaworskiej. Dziś- w Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby- rozmawiamy z Urszulą Jaworską o tym, co musi się wydarzyć, żeby doszło do eradykacji wirusa i jakie są szanse na zrealizowanie szybkiej ścieżki pacjenta.

Wczoraj odbyła sią konferencja prasowa "Czas nas goni" połączona z darmową akcją testowania Anty-HCV, której organizatorem była Fundacja Urszuli Jaworskiej. W rozmowie z prezes Fundacji mówiliśmy m.in. o:

  • Problemach związanych z profilaktyką w Polsce w kontekście HCV i powodach niemożliwości zrealizowania celu WHO dotyczącym eradykacji wirusa do 2030 roku.
  • Potrzebie zwiększenia wykonywania testów Anty-HCV (i wprowadzeniu testowania do SOR-ów). Przypomnijmy: od 1 lipca darmowe testowanie na poziomie POZ.
  • Projekcie dotyczącym dostępności terapii dla nieubezpieczonych więźniów, którzy nie mogą być leczeni na NFZ. Obecnie w zakładach karnych przebywa 120 osób z marskością wątroby, które wymagają pilnego leczenia, podczas gdy ministerstwo zapewnia terapię ok. ośmiu z nich.

Podobne artykuły

KT
Prof. Krzysztof Tomasiewicz

W dalszym ciągu mamy problem z wykrywaniem wirusa HCV

28 listopada 2022
iStock-902369174
25 kwietnia 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także