Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Udar mózgu

Jad zabójczego pająka zabezpieczy mózg przed skutkami niedokrwienia?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 21 marca 2017 11:58

Jad zabójczego pająka zabezpieczy mózg przed skutkami niedokrwienia? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/Getty Images
Naukowcy z University of Queensland wyizolowali z jadu najbardziej jadowitego pająka świata białko, które jest w stanie ochronić komórki nerwowe przed śmiercią w wyniku niedotlenienia.

Szczękoczułki agresywnego ptasznika australijskiego (pająka z rodzaju Atrax, uważanego za najbardziej jadowitego na świecie) są tak mocne, że potrafią przebić paznokieć dorosłego człowieka. Do czasu wynalezienia antidotum w 1979 r. pająk ten zabił w Australii co najmniej 14 osób. Zgon następował w przeciągu 15 minut od ugryzienia.

Naukowcy z University of Queensland i Monash University przyjrzeli się właściwościom występującego w jadzie ptasznika białka Hi1a. Zauważyli jego podobieństwo, to innych białek znanych z właściwości neuroprotekcyjnych.

Po wyizolowaniu białka Hi1a uczeni podali je szczurom, u których wywołano niedotlenienie mózgu. Okazało się, ze proteina blokuje wrażliwe na zmiany pH kanały jonowe w błonach komórkowych neuronów. Niekontrolowana aktywność tych kanałów odgrywa istotną rolę w procesie obumierania niedotlenionej komórki.

Wyniki eksperymentu opublikowano na łamach czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences”. W artykule podkreślono wybitnie neuroprotekcyjne działania białka Hi1a.  

Specjaliści ze Stroke Association zajmujący się leczeniem udarów mózgu przyjęli wyniki badania z życzliwym zainteresowaniem, podkreślając jednak, że na razie nie wiadomo, że odkryte białko będzie można zastosować u ludzi. Jeśli okaże się to możliwe, Hi1a może stać się podstawą leku, który byłby podawany w jak najwcześniejszym etapie leczenia – np. jeszcze przez ratowników medycznych w drodze do szpitala. Szanse przeżycia chorego z udarem mózgu są bowiem, ściśle uzależnione od czasu, jaki upływa od jego wystąpienia do momentu udzielenia pomocy medycznej.

Źródło: Proceedings of the National Academy of Sciences / The Independent

Podobne artykuły

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN może pomóc w regeneracji po udarze mózgu

16 maja 2023
iStock-857984504

W udarze liczy się czas

31 października 2022
iStock-1290216415
24 czerwca 2022
udar
Światowy Dzień Udaru Mózgu

Nowe życie po udarze

29 października 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także