Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Kleszcze coraz groźniejsze – nowe dane CDC

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 15 listopada 2018 13:39

Kleszcze coraz groźniejsze – nowe dane CDC - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W ubiegłym roku w USA zanotowano prawie 60 tys. przypadków chorób odkleszczowych. To o 20 proc. więcej niż rok wcześniej – alarmuje Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC).

W 2017 roku w Stanach Zjednoczonych zanotowano rekordowo dużą liczbę przypadków chorób odkleszczowych. Zachorowało łącznie 59349 osób. Rok wcześniej – 48610. Zgłoszone przypadki to jednak tylko wierzchołek góry lodowej – faktyczna liczba chorych może być wielokrotnie większa.

W latach 2004-2016 liczba zgłaszanych w USA przypadków choroby przenoszonej przez kleszcze podwoiła się. W tym samym okresie naukowcy odkryli siedem nowych patogenów przenoszonych przez kleszcze, które zarażają ludzi.

Nowe dane CDC pochodzą z systemu NCTDSS (Notifiable Disease Surveillance System). NNDSS monitoruje zachorowania na schorzenia o dużym znaczeniu dla zdrowia publicznego, w tym sześć grup chorób przenoszonych przez kleszcze.

Źródło: CDC

Chociaż przyczyny wzrostu zachorowalności nie są jasne, naukowcy znają wiele czynników środowiskowych, które mogą istotnie wpływać na liczebność populacji kleszczy. Należą do nich – temperatura i wilgotność powietrza, opady oraz wielkość populacji myszy i innych zwierząt. Pogoda ma też znaczący wpływ na to, jak wiele osób spędza czas na łonie przyrody – narażając się na atak groźnych pajęczaków. Z kolei na liczbę zgłoszonych przypadków chorób przenoszonych przez kleszcze wpływa także świadomość pacjentów i pracowników ochrony zdrowia oraz dostępność testów i badań laboratoryjnych.

Według niedawnego wydanego raportu CDC Vital Signs, Stany Zjednoczone nie są w pełni przygotowane do kontrolowania chorób odkleszczowych. Potrzebne są sprawdzone i publicznie akceptowane metody redukcji populacji kleszczy oraz zapobiegania ukąszeniom ludzi i zwierząt domowych przez te pajęczaki.

Źródło: OutbreakNewsToday

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.