Celem badania fazy 1b z podwójnie ślepą próbą kontrolowanego placebo była ocena bezpieczeństwa, tolerancji i farmakokinetyki dwutygodniowego doustnego podawania STP1 w podgrupie pacjentów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD).
Wyniki badania pokazały nie tylko korzystne profile bezpieczeństwa i tolerancji leczenia za pomocą STP1, ale także pozytywne zmiany w markerach funkcji neurologicznych i behawioralnych, w tym poprawę szybkości przetwarzania informacji oraz wzrost tzw. inteligencji skrystalizowanej.
– Poza wpływem molekularnym, zaobserwowaliśmy zależne od dawki zmniejszenie określonego nieprawidłowego sygnału elektrofizjologicznego w obszarach mózgu związanych z interakcjami społecznymi, pamięcią roboczą i szybkością przetwarzania, co może prowadzić do poprawy komunikacji społecznej, której zaburzenie jest jednym z podstawowych objawów autyzmu – wyjaśnia dr Baltazar Gomez Mancilla, naczelny lekarz firmy Stalicla, która opracowała STP1 .
– Dane elektrofizjologiczne z tego badania są najbardziej obiecujące, jakie nasze laboratorium kiedykolwiek zaobserwowało na polu badania autyzmu – powiedział dr Craig Erickson, główny badacz w Szpitalu Dziecięcym w Cincinnati.
Według danych producenta, z celowanej terapii STP1 potencjalnie mogłoby skorzystać 20% populacji osób żyjących z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Źródło: BusinessWire