Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Naukowcy dowiedli, że Ministerstwo Zdrowia jest w błędzie

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 6 maja 2016 13:18

Naukowcy dowiedli, że Ministerstwo Zdrowia jest w błędzie - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Skonfliktowany z lekarzami brytyjski minister zdrowia – Jeremy Hunt – od lat utrzymuje, że konieczne jest zwiększenie weekendowej obsady lekarskiej w szpitalach, ponieważ w soboty i niedziele pacjenci umierają tam częściej niż w dni robocze. Innego zdania są naukowcy.

Próby zmuszenia lekarzy do pracy w większym wymiarze godzin (przy czym stawki „sobotnie” mają być zrównanie w dół z tymi w dni robocze) są główną przyczyną trwającej od wielu miesięcy serii protestów i strajków angielskich „junior doctors”. Ostatni z nich, jaki odbywał się w dniach 26–27 kwietnia, był największym strajkiem lekarzy w historii NHS, a do tego pierwszym, w trakcie którego nie pracowali także lekarze z oddziałów ratunkowych, położniczych i intensywnej terapii.

Tymczasem naukowcy z uniwersytetów w Manchesterze i w Yorku opublikowali na łamach czasopisma Journal of Health Services Research & Policy badanie, z którego wynika, że rzekomo wyższa śmiertelność wśród Brytyjczyków hospitalizowanych w weekendy, to nic innego, jak błędna interpretacja danych statystycznych!

Dane przywoływane przez autorów publikacji pokazują, że bezwzględna liczba zgonów na dobę w szpitalach w weekendy jest praktycznie taka sama jak w dni robocze. Mniejsza jest jednak bezwzględna liczba pacjentów przyjmowanych do szpitala, co oznacza, że osoby trafiające z izby przyjęć na oddziały w weekendy są ciężej chore w porównaniu do ogółu przyjmowanych w dni robocze. A więc zbliżona liczba zgonów podzielona przez mniejszą liczbę przyjętych daje większy wskaźnik śmiertelności. Jednak – wg obliczeń autorów badania – nie zmienia to ryzyka zgonu osoby zgłaszającej się na izbę przyjęć – wynosi ono 1 proc. niezależnie od dnia tygodnia.

Zwiększenie liczby lekarzy obecnych w szpitalu w weekendy spowodowałoby – jak twierdzą autorzy – zwiększenie bezwzględnej liczby przyjętych na oddziały, ale nie zmniejszyłoby bezwzględniej liczby zgonów (wskaźnik śmiertelności, jako iloraz tych dwóch liczb – oczywiście uległby redukcji).

Wyniki omawianej analizy nie zrobiły jednak większego wrażenia na Ministerstwie Zdrowia.

– Dyskusja na temat niuansów metodologii nie powinna przesłonić faktów dotyczących tzw. „efektu weekendowego” – powiedział rzecznik prasowy brytyjskiego MZ. – W ostatnich 5 latach przeprowadzono 8 rzetelnych badań naukowych i analiz, które jasno pokazują, że większe wskaźniki śmiertelności wśród hospitalizowanych w weekendy to realny problem. Rząd nie zamierza przepraszać, za podejmowanie prób rozwiązania go w celu stworzenia systemu NHS bezpiecznego dla pacjentów przez 7 dni w tygodniu.

Źródła: hsr.sagepub.com / The Independent

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także