Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ten nowy wariant SARS-CoV-2 wywoła spory i niezgodę?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 sierpnia 2023 12:44

Ten nowy wariant SARS-CoV-2 wywoła spory i niezgodę? - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Nowy wariant koronawirusa, EG.5.1, który obecnie się rozprzestrzenia w Wielkiej Brytanii, jest kolejnym przykładem tego, jak wirus będzie nadal mutował, niezależnie od tego na jakim etapie pandemii jesteśmy.

Nieoficjalna nazwa tego wariantu to Eris. Jak wskazuje encyklopedia, Eris to najbardziej masywna i druga co do wielkości znana planeta karłowata w Układzie Słonecznym. Co więcej, gdyby dochodzić charakterystyki tego wariantu po nadanej mu nazwie, planeta karłowata otrzymała swoje imię we wrześniu 2006 roku na cześć Eris, grecko-rzymskiej bogini sporów i niezgody. Nazwanie wariantu SARS-CoV-2 na cześć "sporu i niezgody" wydaje się interesujące, biorąc pod uwagę silne upolitycznienie Covid-19 i pandemii, które miały miejsce w ciągu ostatnich trzech lat.

A tak zupełnie poważnie, nowy wariant dosyć szybko się rozprzestrzenia. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia oszacowała, że na dzień 20 lipca wariant EG.5.1 stanowił szacunkowo 14,55 procent wszystkich przypadków Covid-19 i rósł na terenie Wielkiej Brytanii w tempie 20,51 procent tygodniowo. W Stanach Zjednoczonych warianty EG.5 wzrosły z szacunkowych 11,9 procent wszystkich przypadków Covid-19 w okresie dwóch tygodni kończącym się 22 lipca do 17,3 procent w okresie dwóch tygodni kończącym się 5 sierpnia, zgodnie z danymi z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) Covid-19 Data Tracker. Jest to obecnie najbardziej rozpowszechniony wariant w USA, który wyprzedził XBB.1.16.

Jednocześnie w USA różne wskaźniki Covid-19 wykazują tendencję wzrostową. Liczba hospitalizacji z powodu Covid-19 wzrosła o 12,1 procent w tygodniu kończącym się 22 lipca. Wzrosła również obecność wirusa w próbkach ścieków w całym kraju. Niemniej dane dotyczące zgłoszonych przypadków staja się coraz mniej wiarygodne: wiele osób przeprowadza testy w domu za pomocą niezbyt dokładnych testów antygenowych PCR lub w ogóle nie przeprowadza testów, a większość osób z pozytywnym wynikiem testu domowego prawdopodobnie nie mówi nikomu spoza najbliższego kręgu, że ma Covid-19. Oczekiwanie, że ludzie powiadomią władze, a nawet inne osoby, gdy uzyskają pozytywny wynik testu, może przypominać oczekiwanie, że ludzie będą całkowicie szczerzy… na Tinderze.

Podobnie jak w przypadku pojawienia się i rozprzestrzeniania nowego wariantu, najważniejsze pytania dotyczą tego, jaki będzie wpływ tak zwanego wariantu Eris, co zrobią z nim przywódcy polityczni i jak my, społeczeństwo, mamy się zachować. Odpowiedź na drugie pytanie może po prostu brzmieć: "niewiele, chyba że zostaniemy zmuszeni, by coś z tym zrobić". Odpowiedzią na pierwsze pytanie jest prawdopodobnie pewnego rodzaju późne letnie ożywienie Covid-19, a może nawet gwałtowny wzrost zakażeń. Możemy spodziewać się usłyszeć o większej liczbie przypadków Covid-19 w najbliższym otoczeniu i większej liczbie powikłań, chociaż ryzyko hospitalizacji i śmierci jest znacznie mniejsze w porównaniu z poprzednimi latami. Ponadto SARS-CoV-2 ma coś, czego wirusy grypy nie mają: ryzyko „long Covid”. Odpowiedź na trzecie i ostatnie pytanie brzmi: zachowajmy odpowiednie środki ostrożności w związku z Covid-19. Pandemia Covid-19 pokazała, że ludzie mają około 2718 różnych definicji słowa "ostrożny". Bądźmy na bieżąco ze szczepieniami. Często i dokładnie myjmy ręce. Czyśćmy i dezynfekujmy powierzchnie dotykowe, takie jak klamki i blaty. W miejscach publicznych starajmy się przebywać w jak najlepiej wentylowanych miejscach. Rozważmy noszenie dobrej jakości, dobrze dopasowanych masek na twarz, gdy przebywamy w miejscach publicznych, które nie są dobrze wentylowane i gdzie możemy wejść w bliski kontakt z innymi osobami, które mogą być nosicielami wirusa.

Pojawienie i rozprzestrzenianie się wariantu Eris nie oznacza, że powinniśmy zacząć panikować i wchodzić w „spory i niezgodę” na temat pandemii. EG.5.1 jest przykładem tego, że nadal trzeba być na bieżąco z pojawiającymi się wariantami Sars-CoV-2.

Źródło: Forbes

Podobne artykuły

147971020
10 kwietnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także