Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowa metoda ablacji w WUM

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 17 stycznia 2023 10:21

Nowa metoda ablacji w WUM - Obrazek nagłówka
Fot. WUM
W I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zostały wykonane pierwsze zabiegi z wykorzystaniem technologii PFA (Pulsed Field Ablation). Dotychczas były one wykonywane w Narodowym Instytucie Kardiologii w Aninie oraz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie.

Zabiegi przeprowadzono u pacjentów z migotaniem przedsionków. To jedno z najczęściej występujących zaburzeń rytmu serca – może dotyczyć ok. 1,25 mln Polaków w wieku powyżej 65. roku życia. Najskuteczniejszą drogą leczenia tego schorzenia jest wykonanie zabiegu ablacji. Polega on na wyłączeniu aktywności tych obszarów mięśnia sercowego, które odpowiadają za nieprawidłowe przewodzenie impulsów.

Metoda PFA jest jedną z najbardziej innowacyjnych, małoinwazyjnych metod przeprowadzania ablacji.

„Zaletą PFA jest wybiórcze uszkadzanie kardiomiocytów co zmniejsza ryzyko powikłań w postaci pobocznego uszkodzenia sąsiadujących naczyń, nerwów i narządów klatki piersiowej”, czytamy we wpisie w mediach społecznościowych I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM.

Warszawski ośrodek jest trzecim w Polsce, który wykonuje takie zabiegi. W listopadzie ubiegłego roku zaczęto je przeprowadzać w Narodowym Instytucie Kardiologii w Aninie oraz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także