Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowa metoda ustalania czasu zgonu

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 3 stycznia 2017 13:20

Nowa metoda ustalania czasu zgonu - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Precyzyjne obliczenie czasu zgonu to jedno z najważniejszych zadań lekarza sądowego. Nie zawsze jest to proste. Naukowcy z City University of New York (CUNY) zaproponowali nową metodę, która może to znacząco ułatwić.

Badacze posłużyli się nowoczesnymi technikami sekwencjonowania DNA. Nie chodziło jednak o ludzki kod genetyczny, ale o bakteryjny.

Przetestowana na 21 zwłokach metoda polega bowiem na określeniu składu mikrobiomu, czyli identyfikacji gatunków mikroorganizmów, w tym przypadku pobieranych z uszu oraz nosa zmarłego.   

Naukowcy znaleźli i opisali dynamikę zmian, jakie zachodzą w składzie mikrobiomu (czy też „nekrobiomu”) w kolejnych godzinach i dniach od momentu śmierci gospodarza. Okazało się, że są to zmiany o znacznym stopniu powtarzalności.

Jak podkreślają autorzy, badanie miało dużą wartość ze względu na to, że próbki były pobierane wielokrotnie z tych samych zwłok przez wiele tygodni trwania ich rozkładu. Umożliwiło to specjalnie opracowanemu na potrzeby badania systemowi komputerowemu wykrycie powtarzających się wzorów w ogromnej ilości zgromadzonych, pozornie chaotycznych danych.

Wyniki badania, opublikowane na łamach czasopisma PLOS ONE.

Źródła: PLOS ONE / Science World Report

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.