Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Dr Mengele „uczy” brazylijskich studentów medycyny

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 15 stycznia 2017 22:27

Dr Mengele „uczy” brazylijskich studentów medycyny - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Szkielet jednego z najokrutniejszych nazistowskich zbrodniarzy – dr. Josefa Mengele – służy jako pomoc naukowa w Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu w São Paulo. Prawo karmy?

„Anioł Śmierci”, jak nazywali go więźniowie obozu w Auschwitz-Birkenau, po wojnie uniknął sprawiedliwości. Dzięki pomocy austriackiego biskupa Aloisa Hudala, po 4 latach ukrywania się w Europie zbiegł do Argentyny. Po 10 latach (po namierzeniu przez agentów Mossadu) uciekł  do Paragwaju, a po kolejnym roku osiedlił się ostatecznie w Brazylii. Zmarł w 1979 r. w wieku 68 lat, podczas kąpieli w oceanie. Pochowany został niedaleko São Paulo pod fałszywym nazwiskiem Wolfgang Gerhard.

Ekshumacji oraz identyfikacji dokonano w 1985 roku. Członkiem międzynarodowego zespołu przeprowadzających ją naukowców był dr Daniela Romero Muñoz. To właśnie z jego inicjatywy spoczywający przez ponad 30 lat w niebieskim plastikowym worku w jednym z pomieszczeń Zakładu Medycyny Sądowej szkielet trafił niedawno w ręce studentów medycyny.

Przyszli lekarze uczą się na nim między innymi tego, jak szukać potwierdzenia danych z dokumentacji medycznej w szczątkach ludzkich. W tym przypadku – rozpoznać zniekształcenia kości czaszki wywołane przewlekłym zapaleniem zatok oraz ślady złamania kości miednicy (Mengele doznał jej uszkodzenia w wypadku w Auschwitz).

Źródło: The Guardian

Podobne artykuły

iStock-964754892
Sejmowa Komisja Zdrowia

Nowoczesna medycyna sądowa

7 marca 2023
ThinkstockPhotos-86808958
3 stycznia 2017
IMG_8670
3 czerwca 2016

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.