Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pionierski zabieg gdańskich kardiochirurgów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 listopada 2021 08:56

Pionierski zabieg gdańskich kardiochirurgów  - Obrazek nagłówka
fot. Sylwia Mierzewska, UCK
Zespół specjalistów z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego jako pierwszy w Polsce w trakcie jednego zabiegu, stosując tzw. małą torakotomię, wymienił pacjentce dwie wadliwe zastawki – aortalną i mitralną. - To nowość, która daje możliwość zoperowania złożonej wady serca bez rozcinania mostka – tłumaczy dr n. med. Andrzej Klapkowski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK.

Pacjentką, u której przeprowadzono zabieg, była 74-latka ze złożoną wadą serca w postaci zwężenia i niedomykalności zastawki mitralnej oraz ciężkiego zwężenia zastawki aortalnej. Do tej pory takie złożone wady leczono otwierając klatkę piersiową. Lekarze z gdańskiego szpitala zoperowali od razu dwie zastawki wykonując tzw. małą torakotomię, czyli małe cięcie pod piersią.

- Zastawkę mitralną z takiego dostępu operuje się powszechnie, z kolei zastawkę aortalną operuje się z troszeczkę innego dostępu. Natomiast połączenie wymiany tych dwóch zastawek podczas jednego, mało inwazyjnego zabiegu to nowość. Daje ona możliwość zoperowania złożonej wady bez rozcinania mostka – mówi dr n. med. Andrzej Klapkowski, kardiochirurg z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK

Jak podkreślają specjaliści z UCK, głównymi zaletami zabiegu są szybsza rehabilitacja oraz lepsza „kosmetyka”. Pacjenci odczuwają też mniejszy ból i większy komfort. – Jeżeli ktoś jest kierowcą ciężarówki i chciałby wrócić do pracy po czterech tygodniach, po cięciu mostka będzie to niemożliwe. Tutaj jest inaczej, ponieważ mostek jest cały. Z łóżka można podnosić się obiema rękami, można też spać na boku. Występuje także mniejsza utrata krwi oraz lepsza „kosmetyka”. W przypadku np. młodszej kobiety ten ostatni element ma istotne znaczenie, ponieważ zabieg nie pozostawia dużej blizny – zaznacza dr Klapkowski.

Zabieg wymiany zastawki mitralnej i aortalnej dedykowany jest w zasadzie każdemu pacjentowi, który spełnia określone warunki. Nie może on być przeprowadzony m.in. u osób z zaawansowaną miażdżycą obwodową. Kobieta, u której wymieniono zastawki ma się dobrze, jak mówią lekarze, rokowania są pomyślne.

Zabieg przeprowadził zespół specjalistów z kierowanej przez prof. Jana Andrzeja Rogowskiego Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK w składzie: dr n. med. Andrzej Klapkowski, lek. Maciej Duda, lek. Barbara Brzeska, dr n. med. Wiktor Szymanowicz, Ilona Rakowska (pielęgniarka instrumentariuszka), Grażyna Tyborowska (perfuzjonistka), Patryk Serkowski (pielęgniarz anestezjologiczny), Irena Gałęzowska (pielęgniarka instrumentariuszka).

inf pras

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także