Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pierwsze w Polsce zabiegi implantacji bezelektrodowego stymulatora serca nowej generacji

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 września 2023 08:01

Pierwsze w Polsce zabiegi implantacji bezelektrodowego stymulatora serca nowej generacji - Obrazek nagłówka
fot. WUM
W Oddziale Elektrokardiologii I Katedry i Kliniki Kardiologii CSK UCK WUM wykonano w ubiegły czwartek (21.09.) zabieg wszczepienia jednojamowego układu stymulującego serce. To nowa generacja tego typu urządzeń i szansa dla pacjentów, u których zastosowanie tradycyjnego stymulatora wiąże się z ryzykiem infekcji.

Tradycyjne rozruszniki serca posiadają elektrody. Nowoczesne są bezelektrodowe. Wszczepienie rozrusznika bezelektrodowego zmniejsza u pacjenta ryzyko infekcji związanych z obecnością elektrody. Sam zabieg jest również małoinwazyjny. Przeprowadza się go z małego wkłucia przez żyłę udową. Cały układ ma zaledwie 4 cm i przypomina małą baterię .

– Ta nowoczesna metoda na razie jest zarezerwowana dla szczególnych pacjentów. Można ich podzielić na dwie grupy. Jedna to osoby bardzo młode, które rokują na bardzo długie przeżycie. Tacy chorzy w przypadku klasycznych stymulatorów mieliby ryzyko wielu infekcji i wielu wymian urządzenia w ciągu całego życia. Druga grupa pacjentów to osoby, które mają podwyższone ryzyko infekcji, czeka je jakiś poważny zabieg i/lub leczenie immunosupresyjne. Wskazaniem do zastosowania nowoczesnej metody jest też wystąpienie powikłań (infekcje, pęknięcie elektrod) po zastosowaniu tradycyjnego stymulatora – komentuje prof. Marcin Grabowski.

Zabieg z wykorzystaniem stymulatora nowej generacji wykonano u 61-letniego chorego. Miał wskazania do zastosowania stymulatora serca ze względu na tzw. blok serca. Jednak wszczepienie mu konwencjonalnego rozrusznika wiązałoby się z ryzykiem, ponieważ pacjent czeka transplantację wątroby.

Dzień wcześniej, podobny zabieg wykonał prof. Przemysław Mitkowski w Pracowni Elektroterapii Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. W Polsce takie operacje przeprowadzono zaledwie 11 dni od pierwszych tego typów zabiegów w Europie.

Oprac. na podst.: WUM

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także