Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

PMM pomaga na Bliskim Wschodzie

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 12 grudnia 2016 13:48

PMM pomaga na Bliskim Wschodzie - Obrazek nagłówka
Polska Misja Medyczna zorganizowała pierwszą akcję fundraisingową, w ramach której można było kupić zestawy higieniczne dla matek i dzieci w obozach dla uchodźców na Bliskim Wschodzie. Jakie są efekty?

W październiku i listopadzie Polska Misja Medyczna rozdystrybuowała 605 zestawów szkolnych, 1764 zestawy higieniczne oraz ręczniki dla 883 rodzin uchodźczych w obozie dla uchodźców Alwand w Irackim Kurdystanie. Zakup większości produktów był możliwy dzięki indywidualnym wpłatom.

Do końca października udało się kupić i przekazać potrzebującym 1764 zestawy higieniczne oraz ręczniki dla 883 rodzin. Każdy zestaw zawierał 5 kg proszku do prania, 6 kostek mydła, grzebień, obcinacz do paznokci, podpaski, pastę do zębów dla dzieci i dla osoby dorosłej, szczoteczkę do zębów dla dzieci i dla osoby dorosłej, 5 sztuk maszynek do golenia. To podstawowe produkty higieniczne codziennego użytku, które niestety nie są ogólnodostępne dla mieszkańców obozów a są bardzo potrzebne – dla dbania o higienę i zdrowie. Część zakupionych produktów została sfinansowana ze środków z wpłat indywidualnych a część w ramach projektu finansowanego z funduszy MSZ Polska Pomoc.

- Czy ręcznik albo szczoteczka do zębów to prezent, który może sprawić radość? Tak, i to ogromną! – mówi Małgorzata Olasińska-Chart, koordynator projektu PMM w Irackim Kurdystanie. – Wyobraź sobie, że musiałeś w pośpiechu uciekać z domu i zabrałeś ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Myślałeś, że niedługo wrócisz do siebie i wszystko będzie jak dawniej, więc po co ci ręcznik albo ta szczoteczka. Tymczasem od wielu miesięcy mieszkasz w obozie dla uchodźców, gdzie zwykłe rzeczy, jak ręcznik właśnie, są na wagę złota.

Natomiast z końcem wakacji PMM poprosiła, by przy okazji zakupów do szkoły pomyśleć także o dzieciach w obozach dla uchodźców. Nie chodzą do swoich szkół, bo zniszczyły je bomby albo zostały zamienione na wojskowe koszary. Uczą się w prowizorycznych szkołach w obozach. PMM chciała pomóc im przetrwać ten trudny czas, przekazując zeszyty i kolorowe kredki. Dzięki środkom, które wpłacili ci, którzy kupili zestawy szkolne za pośrednictwem strony internetowej www.pmm.org.pl, Polska Misja Medyczna kupilła 605 zestawów szkolnych dla wszystkich dzieci ze szkoły podstawowej w obozie Alwand w Irackim Kurdystanie, w prowincji Khanaqin. Kilka dni temu dzieci otrzymały te zestawy.

PMM prowadzi obecnie trzy projekty skierowane do uchodźców:

Jeden projekt w Libanie – projekt w ośrodku zdrowia położonym na południe od Bejrutu w HayyeSellom, region Mount Lebanon, dystrykt Baabda, w Libanie. Projekt realizujemy wspólnie z partnerem lokalnym - libańską organizacja Amel, prowadzącą wspierany przez nas ośrodek zdrowia od 35 lat. Od kliku lat, w związku z kryzysem syryjskim ośrodek przyjmuje też ludność uchodźczą z Syrii. Aktualnie 90% beneficjentów ośrodka to uchodźcy syryjscy. W ramach projektu zapewnimy opiekę lekarską stopnia podstawowego w zakresie medycyny ogólnej, pediatrii i ginekologii.

Dwa projekty w Irackim Kurdystanie - zakupiono sprzęt medyczny na łączną kwotę 134 386 PLN dla szpitala w Khanaqeen i izby zdrowia w Jalawlah w prowincji Diyala. Wśród zakupionego sprzętu było między innymi wyposażenie oddziału emergency w defibrylator, pompy ssące, kardiomonitor, aparat rentgenowski, sprzęt jednorazowego użytku.

W maju 2016 rozpoczęła pracę pierwsza klinika mobilna, w której pracują 4 osoby: lekarz pierwszego kontaktu/medycyny rodzinnej, pielęgniarka oraz Team Edukatorów: edukator medyczny i promotor higieny.

Druga klinika, z lekarzem kobietą ginekologiem, pracuje od sierpnia 2016. Kliniki zapewniają bezpłatną pomoc medyczną oraz lekarstwa do wszystkich 34 wsi w okręgu Kolay w dystrykcie Khanaqeen, w prowincji Diyala, zamieszkanych przez 1842 rodziny uchodźców wewnętrznych i 1880 rodzin mieszkańców lokalnych. Łącznie 3722 rodziny. Będą pracować do końca 2017 r.

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Pomoc Humanitarna na Bliskim Wschodzie i Ukrainie 2016.

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

281953180_377335387769095_8185133783856156977_n
23 stycznia 2024
iStock-1248309492
20 lipca 2023
iStock-1201254899
Światowy Dzień Zdrowia

Ukraina drugą Syrią?

6 kwietnia 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także