Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Po 30 latach odzyskał wzrok

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 grudnia 2022 09:21

Po 30 latach odzyskał wzrok - Obrazek nagłówka
Pacjent z Ukrainy, po 30 latach, dzięki operacji w Katowicach, odzyskał wzrok i mógł wreszcie spojrzeć w oczy swojej żony i dzieci

Zabieg wykonał, wybitny okulista, prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Serhii Sydorenko, 55-letni Ukrainiec, od trzydziestu lat, po oparzeniu obu oczu widział jedynie ruch oraz światło. Od czasu wypadku nie poruszał się samodzielnie. Opiekowała się nim żona. Mimo to nie rezygnował z pasji jaką jest dla niego sport. Dwa razy zdobywał medale w judo podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Sydney i Pekinie.

Wraz z rodziną wyjechał z ogarniętej wojną Ukrainy, gdzie nie miał szans na ratunek. Przyjechał do Polski, do Katowic, gdzie w Okręgowym Szpitalu Kolejowym został zdiagnozowany i zakwalifikowany do kolejki, oczekując na operację.

- Wykonaliśmy zabieg usunięcia bielma rogówki, połączony z usunięciem zaćmionej soczewki i przeszczepem amerykańskiej sztucznej rogówki typu Boston 1. Pacjent już w pierwszej dobie po zabiegu odzyskał wzrok – mówi prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała.

Jak dodaje prof. Wylęgała, był to jeden z najbardziej wzruszających momentów w jego zawodowej karierze. – Nidy nie zapomnę jak spojrzał żonie w oczy. Nie zapomnę tego wyrazu szczęścia w zdrowych oczach. To była wyjątkowa chwila. Pacjent będzie mógł teraz normalnie funkcjonować – wyjaśnia prof. Wylęgała.

- Zaczynam nowe życie – powiedział Serhii.

Na zdjęciach prof. Wylęgała, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach Adam Trzebinczyk oraz pacjent z żoną Tamarą.

Źródło: Śląski Uniwersytet Medyczny

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.