Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Przegląd Wydarzeń Roku 2022: kwiecień-czerwiec

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 30 grudnia 2022 12:26

Przegląd Wydarzeń Roku 2022: kwiecień-czerwiec - Obrazek nagłówka

KWIECIEŃ

Od 1 kwietnia rozpoczęła się realizacja pilotażu przeglądów lekowych. Pilotaż przewiduje 3 kontakty farmaceuty z pacjentem, których efektem ma być opracowanie dla pacjenta indywidualnego planu opieki farmaceutycznej oraz planu rozwiązania wszystkich wykrytych rzeczywistych lub potencjalnych problemów związanych ze stosowaniem leków. Co więcej podczas konsultacji farmaceutycznej, pacjent otrzyma również informacje dotyczące profilaktyki zdrowotnej.

Również w kwietniu rozpoczęły się szczepienia drugą dawką przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 u osób, które ukończyły 80 lat. Wcześniej mogły ją otrzymać jedynie osoby w wieku 12+ z obniżoną odpornością, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca.

Warto przeczytać

Dla kogo "czwarta dawka"?

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej, realizowany jedynie na Mazowszu, został rozszerzony o pięć kolejnych województw - pomorskie, łódzkie, małopolskie, wielkopolskie i śląskie. Krajowa Sieć Kardiologiczna działa w kilku kluczowych obszarach chorób układu krążenia - niewydolności serca, wad zastawkowych, nadciśnienia tętniczego i zaburzeń rytmu serca.

Piętnaście osób liczy Rada Organizacji Pacjentów, którą powołał minister zdrowia Adam Niedzielski. Rada będzie konsultować projekty legislacyjne i angażować się w kwestie najistotniejsze z punktu widzenia pacjenta. Rada jest pierwszym w historii powołanym w Ministerstwie Zdrowia stałym gremium składającym się z reprezentantów organizacji pacjentów.

MAJ

W Polsce został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. Minister zdrowia ogłosił decyzję o zakończeniu stanu pandemii, gdyż – w jego opinii – sytuacja pandemiczna poprawia się nie tylko w Polsce, ale również w krajach sąsiadujących. Powodem takiej decyzji była spadająca z tygodnia na tydzień dzienna liczba zakażeń, a także zmniejszająca się liczba pacjentów hospitalizowanych z COVID-19.

Rząd przyjął projekt nowelizacji o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. - To przełomowa ustawa dla polskich medyków, która gwarantuje systematyczny wzrost pensji. Uwzględniamy w niej istotną rolę pielęgniarek – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski, dziękując Radzie Ministrów za decyzję.

W Centralnym Domu Technologii w Warszawie odbył się pierwszy Kongres Zdrowia Kobiet. Organizatorem tego wydarzenia była Fundacja Żyjmy Zdrowo. Uczestnicy kongresu rozmawiali m.in. o standardzie opieki zdrowotnej dla kobiet w Polsce, łączeniu roli pacjentki z rolą kobiety aktywnej zawodowo, o macierzyństwie, smart ageingu, zdrowym żywieniu, zdrowiu psychicznym czy profilaktyce.

CZERWIEC

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło rewolucję w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski przedstawił założenia reformy POZ. Obejmują one zmianę sposobu finansowania, zwiększenie koszyka badań diagnostycznych i przesunięcie punktu ciężkości na profilaktykę. To także zapowiedź wprowadzenia opieki koordynowanej w najczęściej występujących schorzeniach cywilizacyjnych.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej. Projekt określa kwestie dotyczące zasad i warunków wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz nadzoru i kontroli laboratoriów, a także organizację i działanie samorządu diagnostów laboratoryjnych.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.