Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Tkanki wyhodowane in vitro, pomogą zastąpić żywe zwierzęta w badaniach nad chorobami serca

MedExpress Team

Wojciech Laska

Opublikowano 9 marca 2022 10:54

Tkanki wyhodowane in vitro, pomogą zastąpić żywe zwierzęta w badaniach nad chorobami serca - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Trwają pracę nad stworzeniem nowych możliwości badań dotyczących regeneracji serca przy jednoczesnym ograniczeniu wykorzystania żywych zwierząt w badaniach.

Badania przeprowadzone przez University of Surrey i King's College London ukazały nowy sposób na odtworzenie tego, co dzieje się w sercu po zatrzymaniu krążenia. Odkrycie może otworzyć nowe możliwości badań nad regeneracją serca przy jednoczesnym ograniczeniu wykorzystywania żywych zwierząt w badaniach.

Naukowcy opracowali proces pozwalający na uzyskiwanie i hodowanie cienkich plastrów tkanki serca świni, które obejmują zarówno nasierdzie – najbardziej zewnętrzną warstwę serca zawierającą komórki mogące pobudzać jego regenerację – jak i leżący pod nim mięsień sercowy.

Zespół, stosując odpowiednie związki stymulujące komórki nasierdzia, uzyskał efekt porównywalny do tego co dzieje się w sercu po zawale. Nowy proces był w stanie odtworzyć obserwacje zwykle uzyskiwane na żywych modelach zwierzęcych.

Dr Paola Campagnolo, główna autorka badania, powiedziała: „Nasz model może pomóc nam zrozumieć, jak stymulować proces naprawy po zawale serca bez konieczności wykorzystywania w badaniach żywych zwierząt. Mamy nadzieję, że rozwiązanie to doprowadzi do lepszych wyników zdrowotnych dla ludzi i zmniejszyć zależność od eksperymentów na zwierzętach w badaniach nad chorobami układu krążenia”.

Zdolność serca do regeneracji po urazie jest poważnie ograniczona przez małą liczbę komórek regenerujących się w jego tkankach. Obecne modele badawcze i strategie mające na celu usprawnienie procesu naprawy serca opierają się głównie na zabiegach chirurgicznych wykonywanych na zwierzętach laboratoryjnych. Wyniki prac opublikowane w czasopiśmie npj Regenerative Medicine, mogą przyczynić się do rozwoju badań sercowo-naczyniowych przy równoczesnym zmniejszeniu liczby wykorzystywanych zwierząt.

Źródło: ScienceDaily

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także