Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

TOETVA – pierwszy taki zabieg na Mazowszu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 października 2019 14:30

TOETVA – pierwszy taki zabieg na Mazowszu - Obrazek nagłówka
Lekarze z Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie usunęli tarczycę przez przedsionek jamy ustnej. Chora – bez blizny na szyi – opuściła szpital po 2 dniach.

Zabieg endoskopowego usunięcia gruczołu tarczowego przez przedsionek jamy ustnej (ang. TransOral Endoscopic Thyroidectomy by Vestibular Approach, TOETVA) to innowacyjna metoda zaproponowana i opracowana w 2014 roku przez Anuwong. W Europie jest stosowana od kilku lat, a w Polsce wykonano do tej pory tego typu operacje w Łodzi i Krakowie. W Warszawie i województwie mazowieckim to pierwszy taki zabieg.

Operację przeprowadził zespół chirurgiczny pod kierownictwem prof. Marka Dedecjusa. Operator dr Piotr Góralski przygotowywał się do zabiegu rok, uczestniczył w warsztatach na preparatach we Włoszech oraz w zabiegach operacyjnych w Austrii.

W operacji wykorzystano specjalistyczne narzędzia endoskopowe, tor wizyjny oraz profesjonalne narzędzie ultradźwiękowe zamykające naczynia krwionośne bez użycia nici chirurgicznych. Zastosowano również neuromonitoring śródoperacyjny, pozwalający zminimalizować ryzyko uszkodzenia nerwów krtaniowych odpowiedzialnych za głos pacjenta.

Operacja przebiegła bez komplikacji, a chora opuściła szpital bez blizny na szyi po dwóch dniach pobytu.

W Klinice Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej od wielu lat prowadzone jest kompleksowe leczenie nowotworów tarczycy przez zespół wielospecjalistyczny. Każdego roku zespół chirurgiczny w składzie prof. Marek Dedecjus, dr Elżbieta Stachlewska-Nasfeter, dr Jacek Gałczyński, dr Piotr Góralski, operują setki chorych.

Klinika wyposażona jest w sprzęt medyczny zapewniający objęcie pełną opieką diagnostyczną i leczeniem pacjentów przyjeżdżających z całej Polski. W trakcie operacji rutynowo wykorzystuje się neuromonitoring nerwów krtaniowych zmniejszający ryzyko pooperacyjnych zaburzeń głosu u pacjentów.

W przyszłości planowane jest wyposażenie w kolejne bardzo istotne aparaty m.in. system wizualizacyjny do lokalizacji i identyfikacji przytarczyc w celu minimalizowania ryzyka wystąpienia niedoczynności przytarczyc po leczeniu chirurgicznym.

inf. pras.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także