Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Udowodniono, że koronawirus może przedostać się przez łożysko i uszkodzić mózg płodu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 kwietnia 2023 12:18

Udowodniono, że koronawirus może przedostać się przez łożysko i uszkodzić mózg płodu - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Naukowcy z University of Miami udokumentowali dwa pierwsze przypadki przedostania się wirusa SARS-CoV-2 przez łożysko i spowodowania uszkodzenia mózgu dziecka. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma „Pediatrics”.

Dwie młode matki uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa w drugim trymestrze ciąży, w szczycie fali Delta w 2020 r., zanim dostępne były szczepionki.

Wcześniej podejrzewano, że odpowiedzialny za pandemię wirus potrafi przedostać się przez łożysko i trafić do mózgu płodu, ale nie było ma to bezpośrednich dowodów. Od dawana było jednak wiadomo, że kilka innych wirusów może przenikać przez łożysko i powodować uszkodzenie mózgu dziecka (np. cytomegalii, wirus różyczki, HIV czy wirus zika). Z kolei SARS-CoV-2 wykrywano dotąd w tkance mózgowej osób dorosłych.

– Po raz pierwszy udało nam się wykazać, że pasaż przezłożyskowy odpowiedzialny był za obecność wirusa SARS-CoV-2 w tkankach dziecka – powiedział dr Michael Paidas, kierownik Katedry Położnictwa i Ginekologii na Uniwersytecie w Miami.

Zakażone w łonie matki noworodki nie urodziły się w dobrej formie. Od 1. dnia życia występowały u nich napady drgawkowe. Choć nie przyszły ns świat z małogłowiem, mikrocefalia rozwinęła się u nich później, ponieważ ich mózgi nie rosły w normalnym tempie.

Tuż po urodzeniu żadne z noworodków nie uzyskało pozytywnego wyniku na obecność wirusa SARS-CoV-2, ale u obu stwierdzono wysoki poziom przeciwciał anty-COVID we krwi. Sugeruje to pasaż przezłożyskowy wirusa. Niemowlęta nie rozwijały się prawidłowo. Jedno zmarło w wieku 13 miesięcy, a drugie pozostaje pod opieką hospicjum. Sekcja zwłok mózgu dziecka, które zmarło, ujawniła wirusa SARS-CoV-2 w mózgu.

Jeśli chodzi o matki, jedna przechodziła COVID-19 łagodnie i urodziła w terminie. U drugiej objawy COVID-19 były tak ciężkie, że lekarze musieli wykonać cesarskie cięcie w 32 tygodniu ciąży.

Na razie nie jest jasne, czy zaobserwowane uszkodzenia mózgu dzieci były unikatowe dla wariantu Delta SARS-CoV-2, czy też mogłyby wystąpić w przypadku wariantów Omicron.

Autorzy badania zaapelowali do kobiet planujących dziecko o zaszczepienie się przeciwko COVID-19. Szczepienie powinny rozważyć także panie, które już są w ciąży.

Źródła: Benny, M., et al. (2023) Maternal SARS-CoV-2, Placental Changes and Brain Injury in 2 Neonates. Pediatrics.doi.org/10.1542/peds.2022-058271. / NewsMedical

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także