Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Czy poród musi boleć?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 stycznia 2024 11:15

Czy poród musi boleć? - Obrazek nagłówka
fot. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta | Rafał Siderski
Ciąża, poród, a następnie połóg to wyjątkowy etap w życiu każdej kobiety. W trosce o dobro kobiet, a także dzieci, istotne jest zapewnienie pacjentce odpowiedniego wsparcia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zachęca do wypełnienia ankiety, dotyczącej doświadczeń związanych z ciążą, porodem i połogiem. Dzięki niej uda się pozyskać informacje mające na celu poprawę jakości opieki okołoporodowej w Polsce.

Zapewnienie odpowiednich warunków dla kobiet w tym okresie w zakresie łagodzenia bólu porodowego jest jednym z priorytetów Rzecznika Praw Pacjenta. Zgodnie z obowiązującymi przepisami od lipca 2015 r. każdej pacjentce podczas porodu przysługuje możliwość nieodpłatnego skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Niemniej, z danych udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie naturalnym stosowane jest sporadycznie.

– W sierpniu 2023 r. wystąpiliśmy do 245 podmiotów leczniczych na terenie całego kraju w celu ustalenia jakie są powody niestosowania znieczuleń zewnątrzoponowych oraz jakie formy znieczulenia podczas porodu naturalnego mogą być dostępne dla pacjentki. Szpitale przekazały informacje, które obecnie są przez nas analizowane – mówi Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

O opiece okołoporodowej i problemach z jakimi spotykają się kobiety w ciąży i połogu Biuro RPP rozmawiało także z organizacjami pacjentów, m.in. Koalicją dla wcześniaka, Matkowe Love, Rodzić Po Ludzku oraz Matecznikiem.

– Analizując stan opieki okołoporodowej w Polsce nie możemy jednak zapominać o głosie samych pacjentek. To ich doświadczenia oraz historie związane z porodem i łagodzeniem bólu, stanowią dla Rzecznika Praw Pacjenta najważniejsze źródło informacji. Opieka okołoporodowa powinna być dostosowana przede wszystkim do ich potrzeb. Mamy nadzieję, że głos pacjentek pomoże zidentyfikować obszary w opiece okołoporodowej, które wymagają poprawy – dodaje Bartłomiej Chmielowiec.

Chcąc poznać doświadczenia kobiet w trakcie porodu, Biuro RPP przygotowało ankietę skierowaną do kobiet . Jej celem jest sprawdzenie, jak z ich perspektywy wygląda stosowanie znieczuleń podczas porodów naturalnych, jakie jest podejście pacjentek do znieczuleń podczas porodu oraz jakim doświadczeniem był dla nich sam poród. Pozyskane dane pozwolą lepiej ukierunkować działania na rzecz podniesienia jakości opieki okołoporodowej.

Ankieta dostępna jest TUTAJ

oprac. na podst. notatki prasowej

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także