Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Urolodzy z WUM przeprowadzili pionierską operację

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 31 października 2022 11:25

Urolodzy z WUM przeprowadzili pionierską operację - Obrazek nagłówka
Fot. WUM
Pierwszy w Polsce zabieg leczenia kamicy nerkowej u osoby dorosłej z wykorzystaniem systemu robotycznego Avicenna został przeprowadzony w Klinice Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM.

Zabiegowi ECIRS, polegającemu na usunięciu kamieni nerkowych przy jednoczesnym użyciu dwóch endoskopów – wprowadzonego przez cewkę moczową i przez nakłucie nerki, został poddany pacjent ze skomplikowaną kamicą nerkową. Choć ten innowacyjny zabieg jest już dobrze znany, to po raz pierwszy w Polsce został on przeprowadzony z użyciem systemu robotycznego Avicenna.

– To przełom w leczeniu kamicy nerkowej – mówi prof. Piotr Radziszewski, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej WUM, który wszedł w skład zespołu urologicznego przeprowadzającego operację.

Robot pozwala na znacznie większą precyzję operowania ureterorenoskopem giętkim wprowadzonym do nerki przez moczowód. Operator kontroluje pracę ureterorenoskopu joystickami, a urządzenie koryguje niepożądane ruchy, jak na przykład drgnięcia ręki. To znacznie zwiększa bezpieczeństwo zabiegu usunięcia kamieni nerkowych z użyciem lasera. Zastosowanie robota Avicenna pozwala na kruszenie złogów o wielkości nawet do 4 cm.

Robotyka jest wykorzystywana w urologii w coraz większym zakresie. Od tego roku refundowane są operacje raka prostaty z użyciem robota Da Vinci.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także