Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Znalazł się sposób na superrzeżączkę

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 23 kwietnia 2018 14:03

Znalazł się sposób na superrzeżączkę - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Na początku kwietnia informowaliśmy o pierwszym na świecie przypadku rzeżączki opornej na połączenie azytromycyny i ceftriaksonu. Dziś wiemy już, że chorego Brytyjczyka udało się wyleczyć. Jak?

– Z przyjemnością informujemy, że przypadek wielolekoopornej rzeżączki został skutecznie wyleczony. Ustaliliśmy też, że nie ma zagrożenia dalszym rozprzestrzenianiem się tego szczepu Neisseria gonorrhoeae w Wielkiej Brytanii – poinformowała dr Gwenda Hughes, szefowa Wydziału Chorób Przenoszonych Drogą Płciową w Public Health England (PHE). – Nasza instytucja nieustanie monitoruje zakres antybiotykooporności szczepów N. gonorrhoeae, rejestrujemy wszelkie potencjalne niepowodzenia terapii tego schorzenia.

Brytyjczyka, który zaraził się podczas podróży po Azji Południowo-Wschodniej, udało się wyleczyć za pomocą ertapenemu. Jest to antybiotyk beta-laktamowy z grupy karbapenemów. Działa poprzez hamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii.

Tymczasem dwa podobne przypadki zakażenia szczepem HLAziR (high-level azithromycin resistant) dwoinki rzeżączki odnotowano w ostatnich dniach w Australii. Jeden z chorych, podobnie jak Brytyjczyk, zaraził się w Azji Południowo-Wschodniej.

Źródło: OutbreakNews Today

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także