Wielka Brytania: NHS uruchamia pierwsze ogólnokrajowe badanie na przeciwciała COVID-19

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress 2021-08-23 12:59

Wielka Brytania rozpoczyna pierwszą inicjatywę, na tak szeroką skalę, zapewniającą swoim obywatelom dostęp do bezpłatnych testów na przeciwciała COVID-19. Badanie będzie dobrowolne dla wszystkich osób ze Szkocji, Irlandii Północnej i Walii, a także Anglii. Brytyjski rząd ma nadzieję, że wyniki badań pomogą w lepszym zrozumieniu interakcji między szczepionkami a różnymi wariantami koronawirusa.

Ponad 8 tys. wolontariuszy będzie codziennie odwiedzać chętnych w domach z przenośnymi zestawami testów na przeciwciała. Mają one wykazać, kto przeszedł już w przeszłości zakażenie. Uczestnicy, chorzy na koronawirusa, będą musieli wykonać dwa testy: jeden natychmiast po pozytywnej diagnozie, a drugi 28 dni później, w celu zmierzenia różnicy w obecności przeciwciał w czasie.

Wyniki badań mają być pomocne w ocenie skuteczności i długości działania poszczególnych szczepionek względem różnych wariantów COVID-19. Mogą również być przydatne w kontekście decyzji o potencjalnych dodatkowych, trzecich dawkach szczepionki, dla niektórych pacjentów, u których odnotuje się znaczące spadki ilości przeciwciał.

Źródło: Politico.eu

PDF

Zobacz także