NHS zadba o kondycję psychiczną młodych ojców

Tomasz Kobosz

Opublikowano 05 grudnia 2018, 13:25

Fot. Getty Images/iStockphoto
Tomasz Kobosz

Opublikowano 05 grudnia 2018, 13:25

Brytyjska służba zdrowia nie będzie dłużej pozostawiać bez pomocy partnerów kobiet ciężarnych i młodych matek, które dotknięte są problemami ze zdrowiem psychicznym. Zgodnie z nowym, długofalowym planem poprawy zdrowia rodzin, mężczyźni w takiej sytuacji będą mogli korzystać z szeregu form pomocy: wsparcia grup rówieśniczych, sesji terapii behawioralnej, interwencji rodzinnych i rodzicielskich oraz psychoterapii indywidualnej.

- Opieka nad cierpiącą na zaburzenia psychiczne partnerką w okresie, gdy pojawia się dziecko, może sprawić, że ten czas, który powinien być jednym z najszczęśliwszych okresów w życiu, stanie się bardzo trudnym i samotnym doświadczeniem. NHS ma tu ważną rolę do odegrania w zapewnieniu pomocy całej rodzinie – mówi Simon Stevens.

Badania dostarczają coraz więcej dowodów na to, że ryzyko zaburzeń psychicznych jest podwyższone u młodych ojców. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy po narodzinach dziecka objawów lękowe i depresyjne pojawiają się u co dziesiątego mężczyzny (oraz u co piątek kobiety).

- Każda forma pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego kobiety w czasie ciąży, połogu i w kolejnych miesiącach rodzicielstwa stanowi ogromny problemem nie tylko dla samych mam, ale także dla ojców i całej rodziny. NHS poczynił ogromne postępy w zakresie poprawy opieki nad zdrowiem psychicznym młodych matek. Zapewnienia odpowiedniego wsparcia ich partnerom jest kolejnym, logicznym korkiem – komentuje Claire Murdoch, specjalistka ds. zdrowia psychicznego z NHS England.

Źródło: NHS

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

zaburzenia psychiczne / depresja poporodowa / ojcostwo
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31