Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Czy przechorowanie COVID-19 może doprowadzić do depresji?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 stycznia 2022 08:20

Czy przechorowanie COVID-19 może doprowadzić do depresji? - Obrazek nagłówka
Depresja to długotrwałe zaburzenie nastroju, którego obciążający charakter prowadzi do upośledzenia funkcjonowania chorego w codziennym życiu.

Według różnych badań to właśnie depresja jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym zgłaszanym w gabinetach lekarskich i psychoterapeutycznych. Pandemia przyczyniła się do wzrostu zaburzeń psychicznych. Jak wynika z badań, przeprowadzonych na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bytomiu wśród rezydentów domów opieki, w trakcie pandemii COVID-19 zdolności poznawcze i ryzyko depresji zwiększyło się u tych osób, u których problem wcześniej nie był odnotowywany!

W badaniach pensjonariuszy domów opieki zaobserwowano również, że liczba interwencji psychologicznych była wyższa w okresie pełnej izolacji w porównaniu z miesiącami bez obowiązkowej izolacji z powodu COVID-19. Po wprowadzeniu pełnej izolacji wyniki w skali GDS były istotnie wyższe, co oznacza, że mieszkańcy byli narażeni na większe ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych.

Obecnie stwierdza się znaczny wzrost przypadków depresji w różnych grupach wiekowych, a przyczyny tego stanu rzeczy doszukuje się w sytuacji epidemiologicznej związanej z COVID-19. Według danych UCE Research 42,4 proc. Polaków skarży się na pogorszenie zdrowia psychicznego. Czy przechorowanie COVID-19 może doprowadzić do depresji? Specjaliści sądzą, że tak. U niektórych pacjentów po COVID-19 obserwuje się liczne zaburzenia, w tym nastroju, lękowe i snu. Według ekspertów z UCE Research najczęściej deklarowanym objawem jest obniżony nastrój (51,0 proc.), a drugim w kolejności zaburzenia snu (48,5 proc.).

- Co ważne wymienione objawy występują nawet u osób, które wcześniej nie zgłaszały podobnych dolegliwości. – podkreśla dr Mateusz Grajek, Zakład Zdrowia Publicznego, Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nasilenie zaburzeń nastroju jest większe u osób, u których wcześniej rozpoznawano jakiekolwiek zaburzenia emocji. Według Owena O’Kane’a – psychoterapeuty z NHS Mental Health wiąże się to z faktem, że przechorowanie infekcji SARS-CoV-2 przypomina sytuację prowadzącą do zespołu stresu pourazowego (PTSD), dlatego ryzyko zaostrzenia już występujących zaburzeń psychicznych jest wyższe niż u osób wcześniej zdrowych.

Do tej pory ukazały się liczne opracowania naukowe wskazujące, że część osób po przechorowaniu COVID-19 cierpi z powodu pogorszenia zdolności poznawczych, co w efekcie może przypominać otępienie. Nie wiadomo jednak, czy taka sytuacja jest przejściowa, czy też trwała w swoich skutkach. - Jak wynika z badań, przeprowadzonych na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bytomiu wśród rezydentów domów opieki, w trakcie pandemii COVID-19 zdolności poznawcze i ryzyko depresji zwiększyło się u tych osób u których problem wcześniej nie był odnotowywany – wskazuje dr Grajek.


- Warto również pamiętać, że do innych objawów psychicznych związanych z przechorowaniem COVID-19 należy tzw. mgła mózgowa, czyli obniżenie koncentracji, utrudnienie zapamiętywania informacji i wahania nastroju – dodaje dr Grajek.

Źródło: Śląski Uniwersytet Medyczny

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.