Wojciech Maksymowicz: Nie zostałem odwołany z funkcji prorektora ds. medycyny

Fot. MedExpress TV
- Informacja, którą podają media o moim odwołaniu z funkcji prorektora ds. medycyny jest nieprawdziwa - powiedział Medexpressowi prof. Wojciech Maksymowicz, były minister zdrowia.
Martyna Chmielewska 2019-06-05 10:31

- Nie zostałem odwołany z funkcji prorektora ds. medycyny - powiedział Medexpressowi prof. Wojciech Maksymowicz. - Artykuł, który ukazał się w olsztyńskiej Gazecie Wyborczej pt. „Władze UWM zdecydowały o odwołaniu Wojciecha Maksymowicza” wprowadza czytelników w błąd. To fałszywa informacja - dodał. Przypomnijmy tekst ukazał się tuż po poniedziałkowym kolegium rektorskim UWM, w którym Maksymowicz nie mógł uczestniczyć.

- Rektor uczelni póki co wszczął postępowanie o moje odwołanie. Będzie to trochę trwało. Niebawem przedstawię stanowisko w tej sprawie - powiedział Maksymowicz.

Prof. Wojciech Maksymowicz od 31 października 1997 do 26 marca 1999 sprawował urząd ministra zdrowia i opieki społecznej w rządzie Jerzego Buzka. W 2004 przystąpił do Partii Centrum, a w 2006 wstąpił do Platformy Obywatelskiej. We wrześniu 2013 zrezygnował z członkostwa w PO, podejmując współpracę z Jarosławem Gowinem jako ekspert ds. ochrony zdrowia. Został następnie koordynatorem ruchu „Godzina dla Polski” w województwie warmińsko-mazurskim. Przystąpił także do związanej z nim partii Polska Razem, powołanej w grudniu tego samego roku. Przez kilka miesięcy pełnił funkcję jej pełnomocnika na województwo warmińsko-mazurskie. Później opuścił to ugrupowanie, a w wyborach samorządowych poparł kandydaturę Piotra Grzymowicza na prezydenta Olsztyna. W 2015 wystartował do Senatu jako kandydat niezależny z poparciem Polskiego Stronnictwa Ludowego zajmując 4. (ostatnie) miejsce w okręgu.

Do 2007 pracował w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. W październiku tegoż roku objął obowiązki dziekana Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W marcu 2016 wybrany na prorektora tej uczelni ds. zadań uczelni medycznej. W sierpniu 2018 został doradcą wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.
Związany ze środowiskiem medycznym UWM, współtworzył Wydział Nauk Medycznych na tej uczelni. W pracy naukowej jego zespół prowadził badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w terapii chorób neurodegeneracyjnych, m.in. stwardnienia zanikowego bocznego i stwardnienia rozsianego. W przypadku tej pierwszej choroby sukcesem było uzyskanie poprawy u 7 z 11 pacjentów. Ponadto wraz z profesorem Isao Moritą wszczepił 16 pacjentom w stanie minimalnej świadomości stymulatory, dzięki którym u trójki z nich udało się przywrócić świadomość.

Źródło: Wikipedia

PDF

Zobacz także