Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nauka nie śpi. Daje za to kolejne narzędzia pozwalające budzić ludzi do życia

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 22 marca 2024 13:34

Nauka nie śpi. Daje za to kolejne narzędzia pozwalające budzić ludzi do życia - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
W kwietniu Klinika Budzik dla Dorosłych będzie obchodziła pierwszą rocznicę działania. W tym czasie udało się już zwiększyć liczbę łóżek, w klinice mogą mieszkać bliscy pacjentów, a lekarze zyskali możliwość pracy z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć nauki, która – jak głosi hasło startującej kampanii – nie śpi.

– Niemal rok temu przyjęliśmy tu pierwszych chorych. W międzyczasie zwiększyliśmy liczbę łóżek do 17. Wciąż jednak bardzo dużo osób po poważnych urazach głowy i niedotlenieniu mózgu czeka na pomoc – mówi znany neurochirurg, prof. Wojciech Maksymowicz, członek zarządu kliniki.

W Klinice Budzik dla Dorosłych rodziny mieszkają ze swoimi bliskimi chorymi. Jak podkreślił prof. Maksymowicz, Ewa Błaszczyk od dawna walczyła o taką możliwość i udało się to zrealizować, podobnie jak w Budziku dla Dzieci.

Rozwój kliniki odbywa się jednak nie tylko na poziomie organizacyjnym, ale i tym, który wiąże się z narzędziami, jakie lekarze mogą wykorzystywać w pracy z chorymi.

– Przygotowujemy programy badawcze, które mogą istnieć tylko dzięki dużemu zaangażowaniu Fundacji i darczyńców. Poprzez współpracę z najbardziej liczącymi się ośrodkami w Polsce i za granicą, m.in. w Cambridge, mamy dostęp do najbardziej zaawansowanego sprzętu i programów. Możemy próbować działać stymulacyjnie na mózg poprzez energię elektryczną, stymulację światłem czy polem magnetycznym. Wszystkie te metody są nieinwazyjne. Wykorzystujemy je w ramach programów badawczych – podkreśla profesor.

Ewa Błaszczyk, prezes Fundacji Akogo?, zaznacza, że nauka stale się rozwija i każdy dzień przynosi kolejne odkrycia. Dzięki nim zmienia się paradygmat opieki nad osobami chorymi, zwłaszcza tymi w śpiączce.

– Pierwszy zaczipowany w ramach przedsięwzięcia Elona Muska człowiek skomunikował się z otoczeniem za pomocą myśli i cały namawiał cały świat do tego, żeby dalej prowadzić tego typu badania, ponieważ to jest możliwe, żeby tak przekazywać myśli. Warto inwestować nawet nieprawdopodobną energię i pieniądze – przypomina Ewa Błaszczyk.

Klinika Budzik dla Dorosłych rusza z kampanią Budzimy do życia, której hasłem jest „Nauka nie śpi”. Autorem identyfikacji kampanii jest znany artysta grafik Andrzej Pągowski. W logotypie znalazła się lupa. Jak mówi autor, ma to znaczenie symboliczne.

– Lekarze opierają się na najnowszych odkryciach i osiągnięciach nauki, żeby zorientować się, jak można pomóc osobom, które są w śpiączce i które oni budzą do życia. Symbolem takiego naukowego spojrzenia i nie spania jest właśnie lupa – podkreśla Andrzej Pągowski.

Podobne artykuły

SKZ NSO
7 lipca 2023
klinika-budzik
28 lutego 2023
Msolecka
Małgorzata Solecka

Propaganda, która zabija

28 marca 2022
M
16 kwietnia 2021
Wojciech-Maksymowicz
Wojciech Maksymowicz

W Budziku przyjmiemy chorego Polaka z Wielkiej Brytanii

19 stycznia 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także