Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Adam Niedzielski: Finansowanie psychiatrii dzieci i młodzieży przekroczyło miliard złotych

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 28 marca 2023 11:42

Adam Niedzielski: Finansowanie psychiatrii dzieci i młodzieży przekroczyło miliard złotych - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
– W centrach opieki środowiskowej ważne jest to, że nie są tu leczone tylko dzieci, ale całe rodziny. To kolejna możliwość, która jest istotna szczególnie w dużych miastach – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas otwarcia Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży przy ulicy Goplańskiej 44 w Warszawie. W całym kraju jest 360 takich placówek. Resort zdrowia zapowiada kontraktowanie kolejnych.

Centra opieki środowiskowej są tworzone w ramach rozpoczętej w 2019 roku reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. Działają one na pierwszym z trzech poziomów referencyjności.

– Istotą reformy, którą prowadzimy jest to, że oprócz szpitali i oddziałów, na których leczone są dzieci, rozbudowujemy też cały system centrów opieki środowiskowej. W tej chwili w Polsce jest już 360 takich ośrodków. Staramy się, żeby pokrycie w kraju było równomierne. Mamy jeszcze białe plamy, szczególnie w województwie zachodniopomorskim. Będziemy chcieli jak najszybciej je zapełnić. Charakterystyczną cechą wsparcia w centrach opieki środowiskowej jest to, że nie są tu leczone tylko dzieci, ale całe rodziny. To kolejna możliwość, która jest ważna szczególnie w dużych miastach. Będziemy kontraktowali więcej takich centrów. To oznacza ogromny wzrost finansowania – powiedział Adam Niedzielski.

Jak przypomniał minister zdrowia, w 2019 roku na psychiatrię dzieci i młodzieży było wydawane około 250 mln zł. Finansowanie zaplanowane na ten rok wzrosło już do ponad miliarda złotych.

– Ten budżet będziemy zwiększali, wykonując kolejne reformatorskie kroki. Powołanie opieki środowiskowej to nie całość naszych działań. Mamy już 130 ośrodków drugiego poziomu referencyjności, na których jest dostęp do lekarza psychiatry i sprawowana jest opieka dzienna. W kraju działają też 32 ośrodki specjalistyczne, będące całodobowymi oddziałami szpitalnymi. Stworzenie wszystkich tych trzech poziomów to już wielkie przedsięwzięcie. Pracujemy jednak nad tym, żeby działanie tego systemu było spójne z opieką pedagogiczną, nad którą nadzór sprawuje ministerstwo edukacji i nauki – dodał szef resortu zdrowia.

W ośrodku przy ulicy Goplańskiej w Warszawie, który prowadzi Instytut Psychiatrii i Neurologii, zapewniona jest pomoc na pierwszym i drugim poziomie referencyjności. Łącznie zapewnia on opiekę dla około 400 rodzin. Docelowo liczba ta ma być dwukrotnie większa.

– Na oddziale dziennym mamy w tej chwili 40 pacjentów. Nasi pacjenci, oprócz tego, że są zaopiekowani psychologicznie, psychoterapeutycznie, mają też możliwość uczestniczenia w szkole, a to bardzo ważne. Skoordynowana pomoc na wszystkich poziomach powoduje, że możemy naszym pacjentom naprawdę pomagać – mówi Ewa Brzóska, kierownik Centrum.

Z danych udostępnionych przez policję wynika, że w samym 2022 roku zanotowano łącznie 2031 prób samobójczych u dzieci i młodzieży, z których 150 zakończyło się zgonem.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.