Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
COVID-19

Bułgaria notuje największą falę zgonów od początku pandemii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 listopada 2021 15:50

Bułgaria notuje największą falę zgonów od początku pandemii - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Bułgaria zanotowała zwiększenie ilości zgonów o 50% powyżej normy z ostatnich lat. Kraj ma najniższy wskaźnik szczepień przeciw COVID-19 w całej Unii Europejskiej.

Rekordowa liczba zgonów

Od września pandemia pogłębiła się w Europie Wschodniej, a Bułgaria odnotowała w ostatnich tygodniach rekordową liczbę codziennych zgonów koronawirusa. We wrześniu zmarło w tym kraju ponad 50% więcej osób niż średnio w poprzednich latach, co sprawia, że ​​najmniej szczepiony kraj Unii Europejskiej najbardziej ucierpiał podczas IV fali zachorowań na koronawirusa w ostatnim roku.

Bułgaria notuje średnio 164 zgony dziennie w ciągu ostatniego tygodnia. Jak wynika z danych, w szpitalu przebywało ponad 8500 osób, w tym 734 na oddziałach intensywnej terapii.

Według raportu Eurostatu, który porównuje dodatkowe zgony z poziomami sprzed pandemii, Bułgaria miała najwyższą nadmierną śmiertelność w UE – około 50%. Za nią są takie kraje Litwa, Grecja i Rumunia – gdzie ilość zgonów wzrosła o ponad 30%.

Najmniej zaszczepiony kraj UE

Według raportu Statista, w zeszłym tygodniu Bułgaria ma najmniejszy odsetek w pełni zaszczepionych osób – ok. 41,3%. W ostatnim tygodniu obywatele tego kraju otrzymali 44 dawki szczepionek na 100 osób – jest to również najniższy wynik ze wszystkich krajów europejskich. Bułgaria ma również jeden z najwyższych na świecie współczynników umieralności na COVID-19 na mieszkańca, podobnie jak Rumunia z drugim najniższym wskaźnikiem szczepień w UE.

Według danych Eurostatu we wrześniu liczba zgonów w całej Unii Europejskiej wzrosła do 12%, pod koniec lata gwałtownie wzrosła z poziomu 5% w lipcu. Wśród krajów o najniższej nadwyżce śmiertelności we wrześniu znalazły się Szwecja i Belgia, gdzie wskaźniki zaszczepieni są znacznie wyższe.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.