Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Koronawirus 2019-nCoV

Chiński koronawirus nabiera impetu

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 20 stycznia 2020 14:57

Chiński koronawirus nabiera impetu - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Rośnie liczba zachorowań wywołanych wciąż niezidentyfikowanym koronawirusem z Wuhan. W Chinach zanotowano już niemal 300 przypadków. Sześć osób nie żyje, kolejne osiem jest w stanie krytycznym.

Tylko w ciągu ostatniego weekendu w rejonie Wuhan odnotowano 139 nowych przypadków.

Zakażenie objawia się wysoką gorączką i problemami z oddychaniem. W płucach pacjentów pojawiają się nacieki.

– Fakt, że [w ostatnich kilku dniach] pojawiło się tak wiele nowych przypadków, wskazuje, że wirus przenosi się człowieka z człowieka. Czas zakończyć spekulacje na ten temat – powiedział dr Guan Yi, wybitny wirusolog z Uniwersytetu w Hongkongu, ten sam, którego badania nad wirusem SARS umożliwiły chińskim władzom uporanie się w 2004 z epidemią zachorowań na zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej.

Media donoszą o pierwszych zachorowaniach poza Chinami. W Korei kwarantannie poddano 35-letnią kobietę, która przyleciała z Wuhan z objawami niewydolności oddechowej i gorączką. Jeden przypadek odnotowano w Japonii, a dwa w Tajlandii.

Światowa Organizacja Zdrowia traktuje sytuację bardzo poważnie. Szpitale na całym świecie otrzymały wytyczne dotyczące prewencji zakażenia i postępowania w przypadku stwierdzenia zachorowań. Na dużych międzynarodowych lotniskach podróżni poddawani są „przesiewowym” badaniom.

Wirus zwiększa geograficzny zasięg także w samych Chinach. Chorują już nie tylko mieszkańcy Wuhan. Zakażenie rozpoznano u 5 mieszkańców Pekinu i u 14 osób w prowincji Guangdong.

Rozprzestrzenianiu się wirusa w populacji sprzyjają święta Nowego Roku Księżycowego, jest to bowiem okres, kiedy wielu Chińczyków podróżuje do swoich rodzinnych stron. Chińskie Ministerstwo Transportu oszacowało, że w okołoświątecznym okresie mieszkańcy Państwa Środka odbędą łącznie ponad 3 miliardy podróży – nierzadko w zatłoczonych do granic możliwości pociągach czy autobusach.

Źródło: The Washington Post

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.