Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Koronawirus

Co martwi naukowców? Wariant C.1.2

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 31 sierpnia 2021 09:41

Co martwi naukowców? Wariant C.1.2 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) monitoruje wykryty w RPA nowy wariant koronawirusa − C.1.2− ,który spośród wszystkich do tej pory rozpoznanych mutuje najszybciej. Nie jest jeszcze jasne, czy dostępne szczepionki wystarczająco przed nim chronią.

Nowy wariant, znany jako C.1.2 (inna nazwa nie została jeszcze nadana przez Światową Organizację Zdrowia), wykryto po raz pierwszy w maju i obecnie rozprzestrzenił się na większość prowincji Afryki Południowej oraz siedem innych krajów w Afryce, Europie, Azji i Oceanii, zgodnie z badaniami, które nie zostały jeszcze zweryfikowane. Jak do tej pory, ustalono, że C.1.2. zawiera w sobie wiele mutacji mających zwiększoną zdolność rozprzestrzeniania się i niewielkiej wrażliwości na przeciwciała neutralizujące. Trwają testy laboratoryjne, mające na celu ustalenie, w jakim stopniu szczepionki są w stanie zwalczać ten wariant wirusa.


Richard Lessells, specjalista od chorób zakaźnych i jeden z autorów badań nad C.1.2, powiedział, że pojawienie się tego wariantu mówi nam o tym, że pandemia jest daleka od zakończenia i że ten koronawirus wciąż się rozwija, żeby przybrać jak najniebezpieczniejszą postać. Jednocześnie Lessells uspokaja, że na tym etapie ludzie nie powinni się zbytnio niepokoić i że warianty z większą liczbą mutacji i tak musiały się pojawić. Dane z sekwencjonowania genomowego z RPA pokazują, że wariant C.1.2 nadal nie wyparł dominującego wariantu Delta.


Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.