Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Co po omikronie? "Nie możemy pozwolić, by uśpił naszą czujność"

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 lutego 2022 11:55

Co po omikronie? "Nie możemy pozwolić, by uśpił naszą czujność" - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Co czeka nas po omikronie? - mówi nam dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Od 20% do 30% pacjentów, którzy przeszli zakażenie, doświadcza przewlekłych objawów nawet do 12 tygodni po zakończeniu samej choroby. Omikron, jak każdy inny wariant SARS-Cov-2, zostawia po sobie ślady, które po zakończeniu pandemii, będą stanowiły wyzwanie dla współczesnej medycyny.
  • Biorąc pod uwagę agresywną tendencję wirusa od początku pandemii, słabszy omikron nie jest gwarantem ostatniego przystanku na trasie jego mutacji. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć skoku w kolejną, groźniejszą mutację wirusa.
  • Znaczący spadek zakażeń będzie jasnym zwiastunem końca pandemii, a do tej pory takiego nie odnotowaliśmy. Znoszenie i podnoszenie restrykcji odbywało się już wielokrotnie, a wszystko zależało od spadającej, bądź podnoszącej się liczby zakażeń.
  • Za szybko jeszcze, by mówić o sezonowości wirusa. Szczyt zachorowań wariantu delta przypadał w okresie, w którym pogada, nie powinna mu sprzyjać.
  • W wielu miejscach na świecie poziom wyszczepienia jest niezwykle niski i wciąż niewystarczający. W Afryce w pełni zaszczepionych jest kilka procent obywateli. Tworzy to sytuację, w której wirus bardzo swobodnie zaraża i co za tym idzie, wciąż może mutować.

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także