Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

NFZ zniesie limity w opiece paliatywnej i hospicyjnej

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 21 marca 2024 08:24

NFZ zniesie limity w opiece paliatywnej i hospicyjnej - Obrazek nagłówka
Zniesienie limitów do opieki paliatywnej i hospicyjnej to jedna z zapowiedzi minister Izabeli Leszczyny. Jest projekt zarządzenia, który zakłada zniesienie limitów w leczeniu pacjentów w hospicjach stacjonarnych, oddziałach medycyny paliatywnej, hospicjach domowych i poradniach medycyny paliatywnej.

Zniesienie limitów nie jest celem samym w sobie, tylko środkiem do zwiększenia dostępności. Będziemy to robić na przykład w opiece hospicyjnej – zapewniała w jednym z pierwszych wywiadów minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Przygotowaliśmy właśnie projekt przepisów, dzięki którym limity finansowania nie będą już obowiązywały w oddziałach medycyny paliatywnej, hospicjach stacjonarnych i domowych oraz poradniach medycyny paliatywnej.

W połączeniu z nielimitowym już finansowaniem świadczeń dla dzieci i młodzieży, w praktyce oznacza to, że NFZ zapłaci za każdego pacjenta, który jest objęty publiczną opieką paliatywną i hospicyjną.

Konsultacje społeczne potrwają do 27 marca 2024 r. Po ich analizie, Prezes NFZ wyda ostateczne zarządzenie, które zniesie limity w opiece paliatywnej i hospicyjnej. Zakładamy, że zmiany zaczną obowiązywać już od 1 kwietnia 2024 r.

Zniesienie limitów w opiece paliatywnej i hospicyjnej to kolejna ważna zmiana w tym obszarze. Wcześniej wzrosła cena punktu i finansowanie wizyt wyjazdowych w poradni medycyny paliatywnej. Obecnie, obok zniesienia limitów, trwają prace nad projektem nowej taryfy świadczeń gwarantowanych w opiece paliatywnej i hospicyjnej oraz aktualizacją koszyka świadczeń gwarantowanych. Ten pakiet działań ma wpłynąć na wyższą jakość i dostępność do świadczeń.

Źródło: NFZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także