Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

COVID News - 7.05.2021 r.

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 7 maja 2021 09:25

COVID News - 7.05.2021 r. - Obrazek nagłówka
◉ Testy śliny na obecność SARS-CoV-2 zyskują na popularności. ◉ Najnowsze dane o bezpieczeństwie szczepionki Johnson&Johnson. ◉ EMA ocenia szczepionkę chińskiej firmy Sinovac. ◉ FDA zezwoli na szczepienie nastolatków? ◉ Już jedna dawka szczepionki zmniejsza ryzyko transmisji o połowę. ◉ Wpływ tocilizumabu na śmiertelność.

Testy śliny na obecność SARS-CoV-2 zyskują na popularności

COVID-19 nadal obciąża systemy ochrony zdrowia, a programy szczepień ścigają się z nowymi wariantami, które mogą nie tylko szybciej się rozprzestrzeniać ale także nie wykazywać odpowiedzi immunologicznej. Wciąż zatem istnieje pilna potrzeba prostych i łatwo dostępnych testów wykrywających zakażenie. Jak na razie złotym standardem testowania jest wymaz z jamy nosowo-gardłowej. W ciągu ostatnich miesięcy pojawiły się doniesienia o wykorzystaniu śliny do wykrywania SARS-CoV-2. Chociaż nie jest to tradycyjny typ próbki diagnostycznej to ma wiele zalet: pobieranie śliny jest minimalnie inwazyjne i można to zrobić samodzielnie bez udziału przeszkolonego personelu. W rezultacie ślina pozwala na bardziej przystępne cenowo, częstsze badania, które powodują mniejszą niechęć do testowania i stanowi mniejsze ryzyko dla personelu medycznego w porównaniu z metodami wymazowymi.

Po ocenie skuteczności różnych metod badania w kierunku zakażenia koronawirusem odkryto, że badanie genetyczne śliny może być porównywalne ze czułością i swoistością wymazów z nosogardła. Co ważne, ślina wykryła dodatkowe 10% osób z wynikiem dodatnim, u których wymazy dały fałszywie ujemne wyniki.

Testowanie śliny zostało pomyślnie przyjęte do wykrywania SARS-CoV-2 w wielu krajach, w tym w Korei Południowej, Niemczech i Japonii. W USA testy śliny zyskały na popularności, w czasie gdy ponownie otwierano placówki edukacyjne.

Źródło: https://www.thelancet.com/journals/lanres/article/PIIS2213-2600(21)00178-8/fulltext?fbclid=IwAR2d6P7NfhvqFZRzgwSRoUIGe6ierr8HDnWDjRxW3CyZI3wMjNTE-KgGnPM

Najnowsze dane dotyczące bezpieczeństwa szczepionki Johnson&Johnson (Janssen)

Przegląd danych dotyczących bezpieczeństwa po podaniu 7,98 mln dawek szczepionki Janssen w okresie marzec-kwiecień 2021 r. w USA wykazał, że najczęściej zgłaszane reakcje były podobne do tych obserwowanych w badaniach klinicznych. Spośród 13 725 przeanalizowanych zgłoszeń 97% zostało sklasyfikowanych jako łagodne. Raporty obejmowały także 17 zdarzeń zakrzepowych, w tym trzy zgłoszenia incydentów zakrzepowych z małopłytkowością u kobiet w wieku <60 lat. Spośród 88 zgonów zgłoszonych po szczepieniu, trzy wystąpiły u pacjentów z zakrzepicą żylnej zatoki mózgowej. Po wstępnych badaniach wydaje się, że żadne inne zgony nie mają związku ze szczepieniami.

Pięć ośrodków masowych szczepień zgłosiło także 64 zdarzenia związane ze stanami lękowymi, w tym 17 przypadków omdlenia. Doniesienia o omdleniach były około 164 razy częstsze po szczepieniu Janssen COVID-19 (8,2 na 100 000) niż po szczepieniu przeciwko grypie (0,05 na 100 000). Najprawdopodobniej większość omdleń była spowodowana ze stanem emocjonalnym przyjmujących szczepionkę.

Źródło: https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7018e3.htm?s_cid=mm7018e3_x, https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7018e2.htm?s_cid=mm7018e2_x

EMA ocenia szczepionkę chińskiej firmy Sinovac

Europejska Agencja Leków dokona oceny chińskiej szczepionki Sinovac, pierwszej wziętej pod analizę, która opiera się na inaktywowanym wirusie.

Źródło: https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-starts-rolling-review-covid-19-vaccine-vero-cell-inactivated

Kiedy FDA zezwoli na szczepienie nastolatków szczepionką Pfizer-BioNTech?

Amerykańska Agencja Żywności i Leków przygotowuje się do zezwolenia na stosowanie szczepionki Pfizer-BioNTech u nastolatków w wieku od 12 do 15. Zgoda, w postaci poprawki do istniejącego zezwolenia na stosowanie szczepionki Pfizer w nagłych wypadkach, może nastąpić już pod koniec tego tygodnia. Jeśli zostanie przyznana, panel doradczy ds. Szczepień Centers for Disease Control and Prevention prawdopodobnie spotka się następnego dnia, aby przejrzeć dane z badań klinicznych i wydać zalecenia dotyczące stosowania szczepionki u młodzieży.

Pfizer zgłosił kilka tygodni temu, że u żadnego z nastolatków, biorących udział w badaniach klinicznych, nie wystąpiły objawowe infekcje, co jest oznaką znaczącej ochrony. Firma twierdzi, że ochotnicy wytworzyli dużą liczbę przeciwciał i doświadczyli podobnych skutków ubocznych, które obserwowano u osób w wieku od 16 do 25 lat.

Moderna spodziewa się wkrótce wyników własnego badania klinicznego z udziałem młodzieży w wieku od 12 do 17 lat, a następnie jeszcze w tym roku, wyników dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat.

Źródło: https://www.nytimes.com/2021/05/03/us/politics/coronavirus-vaccine-teenagers.html

Już jedna dawka szczepionki zmniejsza o połowę ryzyko transmisji wirusa

Osoby dorosłe, które mimo szczepienia co najmniej jedną dawką Pfizer-BioNTech lub Oxford-AstraZeneca, zaraziły się COVID-19 były o 38-49% mniej podatne na przeniesienie wirusa na domowników. W badaniu przyjrzano się setkom kontaktów w gospodarstwach domowych, w których mieszkaniec uzyskiwał dodatni wynik testu. Public Health England stwierdziło, że ta ochrona domowników stanowiła dodatek do zmniejszonego o 65% ryzyka wystąpienia infekcji objawowej u zaszczepionej osoby.

Źródło: https://www.bmj.com/content/373/bmj.n1112

Jaki jest wpływ tocilizumabu na śmiertelność z powodu COVID-19?

Tocilizumab to przeciwciało monoklonalne będące inhibitorem receptora dla interleukiny-6. Jego skuteczne działalnie w leczeniu COVID-19 było już udowadnianie w mniejszych badaniach. Teraz uzyskano odpowiedź jaki jest wpływ tocilizumambu na śmiertelność. Badanie z ponad 4 tysiącem uczestników przeprowadzono w ramach inicjatywy RECOVERY.

Uczestnikami badania byli chorzy na COVID-19 z niską saturacją lub wymagający tlenoterapii oraz mający objawy ogólnoustrojowego zapalenia (białko C-reaktywne≥75 mg/l). Podawano im tocilizumab dożylnie w dawce 400–800 mg (w zależności od masy ciała). Jeśli stan nie ulegał poprawie drugą dawkę podawano 12–24 godzin później,

Pacjenci przydzieleni do leczenia tocilizumabem w porównaniu z placebo byli częściej wypisywani ze szpitala w ciągu 28 dni (57% vs 50%), rzadziej otrzymywali wentylację mechaniczną (15% vs 19%) i rzadziej dochodziło do zgonu (28% vs 32%).

Źródło: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)00676-0/fulltext?fbclid=IwAR2hpCaAdrKK1ZeYXJunVVvfNYzEhKg2i17R4gw_dxPPxwjLcTcr2Y3pKHw

Tematy

covid news

Podobne artykuły

covid-news-v3ME
26 maja 2021
covid-news-v3ME
18 maja 2021
covid-news-v3ME

COVID News - 22.04.2021 r.

21 kwietnia 2021
covid-news-v3ME

COVID News - 8.04.2021 r.

8 kwietnia 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także