Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

COVID News - 26.05.2021 r.

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 26 maja 2021 09:12

COVID News - 26.05.2021 r. - Obrazek nagłówka
◉ Najczęstsze zaburzenia neurologiczne po zakażeniu SARS-CoV-2. ◉ Nowe zasady przechowywania szczepionki Pfizer. ◉ Czy należy obawiać się litewskiego wariantu wirusa B.1.620? ◉ Związek między zapaleniem mięśnia sercowego a podaniem szczepionki u nastolatków.

Najczęstsze zaburzenia neurologiczne po zakażeniu SARS-CoV-2

To badanie obejmowało pacjentów z klinicznie zdiagnozowanym lub potwierdzonym laboratoryjnie COVID-19 w 28 ośrodkach, reprezentujących 13 krajów na 4 kontynentach. Spośród 3744 włączonych do badania osób, objawy neurologiczne stwierdzono u aż około 80% pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Najczęstszymi objawami zgłaszanymi przez samych pacjentów były bóle głowy (37%) i brak węchu lub brak smaku (26%). Najczęstszymi zespołami neurologicznymi były: ostra encefalopatia (49%), śpiączka (17%) i udar (6 %). Z kolei zapalenie opon mózgowych i zapalenie mózgu było stosunkowo rzadkie (0,5%).

Wyniki te sugerują, że objawy neurologiczne są powszechne wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 i są związane z wyższą śmiertelnością wewnątrzszpitalną.

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2779759

Nowe, mniej rygorystyczne zasady przechowywania szczepionki Pfizer

Wprowadzona zmiana wydłuża zatwierdzony okres przechowywania nieotwartej rozmrożonej fiolki w temperaturze 2–8 ° C (tj. w normalnej lodówce po wyjęciu z zamrażarki) z pięciu dni do jednego miesiąca (31 dni). Zmiana została zatwierdzona po dokonaniu oceny dodatkowych danych z badań stabilności.

Oczekuje się, że zwiększona elastyczność w zakresie przechowywania i obchodzenia się ze szczepionką będzie miała znaczący wpływ na planowanie i logistykę wprowadzania szczepionek w państwach członkowskich UE.

Żródło: https://www.ema.europa.eu/en/news/more-flexible-storage-conditions-biontechpfizers-covid-19-vaccine

Czy należy obawiać się wykrytego na Litwie wariantu wirusa B.1.620?

Wykryty niedawno na Litwie wariant wirusa oznaczony jako B.1.620, szybko rozprzestrzenia się na świecie. Obecny jest już między innymi we Francji, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Niderlandach, Irlandii oraz krajach Afryki Środkowej, skąd najprawdopodobniej pochodzi. Wariant zawiera mutacje wspólne z szeroko rozpowszechnionymi wariantami budzącymi obawy w tym mutację E484K, która może powodować jego szybszą transmisję oraz ucieczkę przed odpowiedzią immunologiczną nabytą przez wcześniej przebytą infekcję lub szczepienie. Wymagane jest więcej badań nad tym wariantem aby uznać go za niepokojący, ale jego pojawienie się w Europie i szybkie rozprzestrzenianie jest sygnałem do tego aby zachować czujność, szczególnie w kontrolowaniu ruchu transgranicznego dla bezpieczeństwa epidemicznego.

Źródło: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.05.04.21256637v1.full.pdf

CDC sprawdza czy istnieje związek między zapaleniem mięśnia sercowego a podaniem szczepionki u nastolatków

Agencja analizuje doniesienia, zgodnie z którymi u kilkudziesięciu nastolatków wystąpiło zapalenie mięśnia sercowego po szczepieniu przeciwko COVID-19. Przegląd raportów CDC jest na wczesnym etapie, a agencja nie ustaliła jeszcze, czy istnieją jakiekolwiek dowody na to, że szczepionki spowodowały chorobę serca. Agencja opublikowała wskazówki na swojej stronie internetowej, wzywając lekarzy i klinicystów do zwracania uwagi na niezwykłe objawy serca u młodych ludzi, którzy właśnie otrzymali zastrzyki. Wydaje się, że przypadki wystąpiły głównie u nastolatków około cztery dni po drugiej dawce jednej ze szczepionek mRNA. Przypadki były częstsze u mężczyzn niż u kobiet. Większość przypadków wydaje się być łagodna, a ich obserwacja jest w toku. Mimo tych doniesień CDC zdecydowanie zaleca szczepionki przeciwko koronawirusowi osobom w wieku 12 lat i starszym.

Źródło: https://www.nytimes.com/2021/05/22/health/cdc-heart-teens-vaccination.html, https://www.cdc.gov/vaccines/acip/work-groups-vast/technical-report-2021-05-17.html

Podobne artykuły

covid-news-v3ME
18 maja 2021
covid-news-v3ME
7 maja 2021
covid-news-v3ME
21 kwietnia 2021
covid-news-v3ME
8 kwietnia 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także