Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

COVID News - 8.04.2021 r.

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 8 kwietnia 2021 09:54

COVID News - 8.04.2021 r. - Obrazek nagłówka
◉ Badania nad zmodyfikowaną szczepionką Moderna przeciwko wariantowi z RPA. ◉ WHO odradza stosowanie iwermektyny. ◉ W jakim stopniu szczepienie dorosłych chroni dzieci? ◉ Kiedy polska produkcja szczepionki?

Ruszyły badania I fazy zmodyfikowanej szczepionki Moderna przeciwko południowoafrykańskiemu wariantowi SARS-CoV-2

Amerykański Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (NAID) podał pierwszemu pacjentowi zmodyfikowaną szczepionkę Moderna przeciwko COVID-19, zaprojektowaną w celu ochrony przed wariantem B1.35, rozpoczynając tym samym badanie I fazy szczepionki. Badanie oceni bezpieczeństwo i immunogenność u dorosłych i obejmie 210 zdrowych ochotników w czterech ośrodkach badań klinicznych w USA.

Wstępne dane pokazują, że szczepionki COVID-19 obecnie dostępne w Stanach Zjednoczonych powinny zapewniać odpowiedni stopień ochrony przed nowymi wariantami SARS-CoV-2. Jednak NIAID kontynuuje współpracę z Moderną na wypadek gdyby zaistniała potrzeba zaktualizowania szczepionki.

Źródło: https://www.europeanpharmaceuticalreview.com/news/149542/niaid-doses-first-patient-with-modernas-variant-specific-covid-19-vaccine-candidate/

WHO odradza stosowanie iwermektyny w leczeniu COVID-19

Jest to czwarta wersja wytycznych leczenia COVID-19 i dotyczy stosowania iwermektyny. Iwermektyna jest środkiem przeciwpasożytniczym, stosunkowo niedrogim i łatwo dostępnym. Niektóre kraje, szczególnie Ameryki Południowej, szeroko stosują ją w leczeniu zakażeń SARS-COV-2, w innych krajach istnieje coraz większa presja, aby również jej używać. Jak podaje WHO obecnie dowody dotyczące poprawy śmiertelności, potrzeby wentylacji mechanicznej, konieczności przyjęcia do szpitala, czasu do uzyskania poprawy klinicznej i innych ważnych dla pacjenta wyników były bardzo niepewne stąd zalecenie, że nie powinna być stosowana poza badaniami klinicznymi.

Źródło: https://www.bmj.com/content/370/bmj.m3379

Czy osoby z chorobami współistniejącymi są bardziej ostrożne?

Dorośli, którzy uważają, że są w grupie wysokiego ryzyka powikłań związanych z wirusem, podejmują więcej środków ostrożności, chociaż nie zawsze noszą maseczki. Nie wynikało to z tego, że byli bardziej skłonni wierzyć, że noszenie maski jest niewygodne, kosztowne, niebezpieczne, nieskuteczne lub zagrażające innym; dorośli z czynnikami ryzyka mieli zwykle opinie na temat masek, które powinny poprawiać ich noszenie.

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2777973

Izrael. W jakim stopniu szczepienie dorosłych chroni dzieci przed COVID-19?

W grudniu ubiegłego roku Izrael rozpoczął jeden z najszybszych programów szczepień na świecie, wyszczepiając 50% populacji w ciągu 9 tygodni. Ale tylko osoby w wieku 16 lat i starsze kwalifikowały się do szczepienia.

Aby przetestować wpływ powszechnych szczepień przeanalizowano szczepienia COVID-19 i wyniki testów zarejestrowane między styczniem a marcem 2021 w 223 izraelskich społecznościach. W każdej społeczności autorzy badania zbadali zależność między wskaźnikiem szczepień dorosłych w trzech 3-tygodniowych odstępach a odsetkiem pozytywnych wyników testu COVID-19 u dzieci 35 dni później.

Autorzy stwierdzili, że w kilka tygodni po szczepieniu osób starszych Pfizer - BioNTech ryzyko zakażenia wśród dzieci poniżej 16 roku życia spadło proporcjonalnie do odsetka zaszczepionych dorosłych. Autorzy ostrzegają, że na ich wyniki mogą mieć wpływ dzieci, które wcześniej były zarażone, mimo że badanie obejmowało społeczności o niskim wskaźniku infekcji.

Źródło: https://www.nature.com/articles/d41586-020-00502-w

Kiedy ruszy polska produkcja szczepionki?

Mabion, polska firma biotechnologiczna, ma jeszcze w tym roku rozpocząć produkcję szczepionki na koronawirusa amerykańskiej firmy Novavax.

Mabion i Novavax podpisały w zeszłym miesiącu umowę dotyczącą transferu technologii szczepionki do fabryki Mabion w centralnej Polsce. Mabion miałby produkować substancję czynną szczepionki COVID-19 w postaci rekombinowanego białka wirusa. Następnie substancja czynna będzie wysłana do partnera w Niemczech, gdzie powstanie gotowy produkt.

Źródło: https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-mabion-novavax-idUSKBN2BO5IG

Podobne artykuły

covid-news-v3ME
26 maja 2021
covid-news-v3ME
18 maja 2021
covid-news-v3ME
7 maja 2021
covid-news-v3ME
21 kwietnia 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.