Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Epidemia u bram? NIK gościem eksperckiej konferencji

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 listopada 2018 10:06

Epidemia u bram? NIK gościem eksperckiej konferencji - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Odra i krztusiec to choroby zakaźne, na które znowu chorujemy coraz częściej - wynika z danych pozyskanych przez NIK w ostatnich latach.

Konieczne jest wzmożenie edukacji wśród dorosłych, aby powstrzymać wzrost liczby opiekunów, którzy rezygnują z obowiązkowych szczepień. O tym, jak zrobić to skutecznie dyskutowali uczestnicy zorganizowanej w Warszawie konferencji specjalistycznej „Wirusologia 2018”, której gościem specjalnym był prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski.

Eksperci nie kryją, że sytuacja jest poważna i odra, choroba, która niemal odeszła w zapomnienie i pojawiała się jedynie sporadycznie, znów zagraża.

Najwyższa Izba Kontroli już w 2015 opublikowała wyniki kontroli, z której wynikało jednoznacznie, że w Polsce coraz więcej opiekunów rezygnuje ze szczepień ochronnych swoich podopiecznych. Nie było to zjawisko masowe, jednak przyrost jest zauważalny, a zwolennicy opcji #stopnop - projektu przeciw obowiązkowym szczepieniom, są coraz powszechniej słyszalni.

W Polsce w 2017 r. liczba osób uchylających się od obowiązku szczepień wyniosła 30,1 tys. i wzrosła o 30 proc. w stosunku do roku 2016, tj. o 6900 osób oraz o 305 proc. (22 700 osób) w stosunku do 2013 r. - przytaczał niepokojące dane prezes NIK. I zauważył, że występująca tendencja wzrostu liczby osób uchylających się od obowiązkowych szczepień dzieci budzi niepokój i może w przyszłości skutkować zagrożeniem epidemiologicznym i odrodzeniem się chorób dziś uważanych za „wymarłe”, takich jak błonica, krztusiec czy polio.
Najwyższy wskaźnik odmów szczepień (liczba odmów na 1000 osób) odnotowano w województwie pomorskim (8,3), najniższy w województwie podkarpackim (0,8). Wysoki wskaźnik odmów występuje również w trzech innych województwach: w woj. śląskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim.

Powołując dwie kontrole z ostatnich lat - tę z 2015 r. o systemie szczepień ochronnych oraz z tegoroczną o opiece zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym, Prezes NIK przypomniał też, że szwankuje system informacji na temat liczby osób uchylających się od szczepień. Stacje sanepid nie wywiązują się należycie z roli nadzorcy i nie formułują w dostatecznym zakresie i natężeniu stosownych zaleceń. Wiedzy o liczbie opiekunów ukaranych za uchylanie się od szczepień nie miał też minister zdrowia, nie miał więc dostatecznej wiedzy o potencjalnych zagrożeniach epidemiologicznych.

Krzysztof Kwiatkowski podkreślił też, że wyniki obu kontroli NIK zostały przyjęte z pełnym zrozumieniem zarówno w organach samorządu terytorialnego, jak i w resorcie. Jest więc nadzieja zarówno na wzmożenie akcji edukacyjnych oraz usprawnienie zarówno systemu dystrybucji szczepionek, jak i obiegu informacji w tym obszarze.

W konferencji „Wirusologia 2018” wzięli udział m.in. przedstawiciele Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Kolegium Lekarzy Rodzinnych, a także uczelni medycznych i organizacji pozarządowych. Pozostali prelegenci poruszali zarówno kwestie ściśle kliniczne (z punktu widzenia profilaktyki, m.in. odry, grypy czy HIV/AIDS), jak i naukowe.

Uczestnicy konferencji zapoznali się też z sytuacją w Polsce na tle rozwiązań obowiązujących w innych krajach.

Źródło: NIK

Tematy

odra / krztusiec

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także