Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Globalne centrum produkcyjne szczepionek - gdzie będzie?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 września 2021 10:24

Globalne centrum produkcyjne szczepionek - gdzie będzie? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Rząd Indonezji prowadzi rozmowy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), a także sześcioma firmami farmaceutycznymi, aby stać się globalnym ośrodkiem produkcji szczepionek mRNA.

Ambitna strategia ministra zdrowia, Budiego Gunadi Sadikina rozpocznie się od tego, że kraj nada priorytet pozyskaniu szczepionek przeciw COVID-19 od firm, które rozwijają swoje technologie w Indonezji.

Centra transferu technologii są częścią strategii WHO, która ma doprowadzić do zwiększenia dostępu do szczepionek na całym świecie i stworzenia możliwości rozwoju innym krajom do ich produkcji. Początkowo WHO była zdecydowana przekazać stery w tej kwestii RPA, ale rząd Indonezji przedstawił swoje argumenty. Można więc powiedzieć: piłka w grze. Działania zmierzające do opracowania bazy do produkcji szczepionek w RPA będą koncentrować się na próbie odtworzenia preparatu Moderny. Jednak brak postępów w rozmowach z amerykańską firmą oznacza, że projekt zajmie trochę czasu. Budi Gunadi Sadikin przyznał, na korzyść swojego kraju, że eksperci zaczęli pozyskiwać wiedzę w zakresie szczepionek mRNA, takich jak te produkowane przez AstraZeneca. Polityk potwierdził, że indonezyjskie firmy farmaceutyczne prowadzą rozmowy z producentami i twórcami szczepionek Anhui, Walvax, Sinovac, Genexine, Arcturus Therapeutics i Novavax. Z kolei rzecznik WHO powiedział, że Indonezja jest jednym z 25 krajów o niskich i średnich dochodach, które wyraziły zainteresowanie organizacją centrum szczepień, ale nie wyjaśnił, czy Indonezja jest wiodącym kandydatem.


Wskaźnik zakażeń i zgonów w Indonezji gwałtownie spadł w ostatnich tygodniach, ale ponieważ tylko 25 procent populacji (208 milionów osób) jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, przed rządem wciąż stoi poważne wyzwanie związane z promocją w zakresie szczepień.

Minister powiedział, że od grudnia Indonezja wykorzysta swoje przywództwo w grupie krajów
G-20, aby promować globalne bezpieczeństwo zdrowotne i przygotować działania przed kolejną pandemią. „Nikt nie może zagwarantować, że SARS-CoV-3 i 4 nie nadejdą.”- podsumował.

Źródło: Reuters

Tematy

Indonezja / COVID-19 / WHO

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.