Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Grupa G20 zmieni "szczepionkowe nierówności" na świecie?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 września 2021 10:56

Grupa G20 zmieni "szczepionkowe nierówności" na świecie? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Grupa G20 podkreśla potrzebę zwiększenia wysiłków bogatych krajów w niesieniu pomocy tym biedniejszym, gdzie pojawiają się poważne problemy z zaszczepieniem populacji przeciw COVID-19.

Włochy, które sprawują w tym roku przewodnictwo w G20, potwierdzają, że został podpisany „pakt rzymski”, czyli porozumienie polityczne mające na celu zwiększenie wsparcia dla biednych narodów i wysłanie im większej liczby szczepionek. „Poziom nierówności szczepionkowych jest zbyt wysoki” – powiedział dziennikarzom włoski minister zdrowia, Roberto Speranza. Dodał, że jeśli pozwolimy, by część świata pozostała bez tego podstawowego narzędzia do walki z pandemią, ryzykujemy, że nowe, kolejne warianty wirusa rozprzestrzenią się po wszystkich krajach. „Nasze przesłanie jest bardzo jasne: nikt nie może pozostać w tyle w kampanii szczepień”.- podsumował minister.


Szczepionki są wysyłane do biednych krajów za pośrednictwem międzynarodowego programu COVAX, wspieranego przez Światową Organizację Zdrowia i Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI). Bogatsze narody znalazły się pod ostrzałem krytyki z powodu rzekomego gromadzenia zapasów szczepionek COVID-19. „Najsilniejsze kraje są zaangażowane w inwestowanie znacznych zasobów i wysyłanie szczepionek do najsłabszych. Powinniśmy wzmocnić ten system dwustronnie i za pośrednictwem międzynarodowych platform, począwszy od COVAX” - powiedział Speranza. Dodał, że biednym krajom należy również pomóc w produkcji szczepionek na ich terenach.


Zapytany jednak, czy grupa G20 podjęła jakieś konkretne zobowiązania finansowe, odpowiedział niejasno, że liczy się „cel polityczny globalnych szczepień”. Według ministra do deklaracji finansowych ma dojść na wspólnym posiedzeniu G20 w październiku. Póki co, 11-stronicowy „pakt rzymski” wydany po spotkaniu nie zawierał żadnych nowych zobowiązań finansowych.
Nieco ponad 230 milionów dawek szczepionki COVID-19 zostało dostarczonych do 139 krajów w ramach COVAX, jak pokazują dane GAVI, wbrew celowi, jakim jest zabezpieczenie 2 miliardów dawek dla krajów o niższych dochodach do końca 2021 roku.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także