Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jak często zaszczepieni ponownie zarażają się wirusem SARS-CoV-2?

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 1 kwietnia 2021 09:30

Jak często zaszczepieni ponownie zarażają się wirusem SARS-CoV-2?  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Jedno z badań wykazało, że tylko czterech z 8121 w pełni zaszczepionych pracowników w University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas zostało zakażonych. Drugie badanie wśród personelu medycznego University of California wykazało, że tylko siedmiu z 14 990 pracowników uzyskało wynik pozytywny dwa lub więcej tygodni po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki Pfizer-BioNTech lub Moderna.

Oba raporty, opublikowane we w New England Journal of Medicine, pokazują, jak dobrze szczepionki działają w rzeczywistych warunkach (real-world). Większość osób nie miało żadnych symptomów, a zakażenie zostało wykryte podczas testów przesiewowych wykonywanych w miejscu pracy. Tylko niektórzy wykazywali objawy, które jednak zwykle były łagodne. Brak objawów oznacza, że szczepionka działała dokładnie tak, jak powinna: zapobiegała zachorowaniu, nawet jeśli nie w pełni blokuje zakażenie wirusem.

Podobne wyniki opublikowało CDC. 3950 zaszczepionych pracowników ochrony zdrowia przez 13 tygodni badano w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 oraz sprawdzano czy mają jakiekolwiek objawy choroby. Schemat dwóch dawek szczepionki mRNA zapobiegał aż 90 procentom infekcji.

Naukowcy zastanawiają się, czy zaszczepione osoby mogą nadal bezobjawowo zachorować i przenosić wirusa na innych. Badanie przeprowadzone przez naukowców z CDC sugeruje, że skoro infekcje były tak rzadkie, przenoszenie prawdopodobnie również było rzadkie. Wyniki są naprawdę obiecując szczególnie, że w trakcie badania, które trwało od 14 grudnia 2020 r. Do 13 marca 2021 r. w USA krążyły już bardziej zaraźliwe warianty wirusa.

Oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy firmy Pfizer i Moderna udostępnią dane, które powinny wskazać, jak często zaszczepieni ludzie zarażają się wirusem, nawet jeśli nie mają żadnych objawów. Firmy testują uczestników badań klinicznych szczepionek pod kątem przeciwciał przeciwko białku zwanemu N, które jest częścią koronawirusa, ale nie jest częścią szczepionki.

Znalezienie tych przeciwciał oznacza, że osoba zaszczepiona została zakażona wirusem. Niektórym ochotnikom biorącym udział w badaniach regularnie pobiera się wymazy z nosa, aby sprawdzić, czy nie ma aktywnej infekcji wirusowej. Inną kwestią jest to, jak skuteczne są szczepionki u osób, których układ odpornościowy został osłabiony przez chorobę lub leki. U tych ludzi mogą wystąpić częstsze przypadki zakażenia, ponieważ ich organizm może nie być w stanie wytworzyć wystarczającej reakcji na szczepionkę.

Źródło: https://www.nytimes.com/2021/03/23/health/covid-cases-vaccinated-people.html, https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7013e3.htm?s_cid=mm7013e3_x

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także