Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jakość leczenia = rozsądny plan finansowania

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 kwietnia 2018 09:22

Jakość leczenia = rozsądny plan finansowania - Obrazek nagłówka
źródło: Pracodawcy RP
Dojrzałe społeczeństwa wydają wysoki odsetek PKB na ochronę zdrowia, co skutkuje poprawą jakości. Jednak bardzo ważny jest również sposób finansowania ochrony zdrowia - podkreślają eksperci Pracodawców RP.

Aby jakość leczenia wzrosła potrzebny jest rozsądny plan finansowania systemu ochrony zdrowia. Wzrost wydatków na system ochrony zdrowia to dobry krok w stronę poprawy leczenia Polaków, jednak należy większy nacisk położyć na cele zdrowotne jakie mają w ramach planowanego budżetu zostać osiągnięte. Potrzebne jest rozsądne wydatkowanie finansów i przejście od płacenia za usługę do płacenia za wyniki zdrowotne. Tylko w takim sposób jesteśmy w stanie podnieść jakość świadczonych usług zdrowotnych w Polsce. Bez zdrowego społeczeństwa, nasza gospodarka nie będzie w stanie się rozwijać - takie wnioski płyną z zakończonego właśnie II Kongresu Zdrowia Pracodawców RP.

Polski system ochrony zdrowia trapi wiele problemów, które od lat nie są rozwiązywane. Ich kumulacja powoduje, że jakość świadczonych usług jest coraz niższa, a zaufanie pacjenta do lekarza, które jest wynikiem niewydolności systemu, jest od lat najniższe wśród krajów OECD.

Eksperci Pracodawców RP podkreślają, że dojrzałe społeczeństwa wydają wysoki odsetek PKB na ochronę zdrowia, co skutkuje poprawą jakości - jednak bardzo ważny jest również sposób finansowania ochrony zdrowia.

- Zadaniem Państwa jest zapewnienie, aby system ochrony zdrowia był sprawny i efektywny - pieniędzy na ochronę zdrowia trzeba wydawać więcej, ale w sposób racjonalny i efektywny. Wydatki na ochronę zdrowia powinny być traktowane jako inwestycja, a nie koszt – mów dr Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.

Wiele problemów polskiego systemu ochrony zdrowia można skutecznie rozwiązać przez lepsze wykorzystanie potencjału współpracy sektora publicznego i prywatnego. Jednostki prywatne potrzebują konstruktywnego dialogu i formalnej strategii – aby przejrzyście sfomułować wspólne cele, ustalić efektywny podział ról oraz mieć punkt odniesienia dla działań ustawodawczych i regulacyjnych.

- Wspólnie odpowiadamy za dobro pacjenta i zdrowie populacji – od profilaktyki, poprzez leczenie, po rehabilitację leczniczą, społeczną i zawodową. Nie stać nas na marnotrawstwo – musimy konstruktywnie wykorzystać wypracowany dorobek i posiadane zasoby sektora publicznego i prywatnego – dodaje Andrzej Mądrala.

Ważnym elementem dyskusji o racjonalnym wydatkowaniu funduszy na system ochrony zdrowia jest całościowe spojrzenie na wydatki związane z chorobą. Składa się na nie m.in. absencja w miejscu pracy, koszty leczenia, renty. Koszty pośrednie wymagają interdyscyplinarnego podejścia i zaangażowania różnych podmiotów, takich jak ZUS, KRUS i NFZ.

źródło: Pracodawcy RP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.