Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Europejska Agencja Leków

Jest zielone światło na wprowadzenie kolejnej szczepionki

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 stycznia 2021 15:43

Jest zielone światło na wprowadzenie kolejnej szczepionki - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną opinię na temat szczepionki mRNA przeciw COVID-19, którą wyprodukowała amerykańska firma farmaceutyczna Moderna. Teraz piłeczka jest po stronie Komisji Europejskiej, która zdecyduje o dopuszczeniu szczepionki do obrotu na terenie UE, ale to już tylko formalność.

Decyzja agencji pojawiła się niedługo po tym, jak rozpowszechniły się komentarze urzędników i polityków na temat zbyt wolnego rozprowadzania szczepionki przeciw koronawirusowi. Wyraźne są duże różnice w procesie wprowadzania preparatu w krajach członkowskich. Francja zgłosiła 516 szczepień w pierwszym tygodniu, podczas gdy Niemcy przeprowadziły około 240 000 szczepień jednego dnia. Holandia zaś nie rozpoczęła jeszcze szczepień. Minister zdrowia Niemiec, Jens Spahn, który otwarcie krytykował opieszałość EMA w związku z procesem zatwierdzania szczepień powiedział ─ na krótko przed ogłoszeniem dzisiejszej opinii─ że spodziewa się, iż dystrybucja szczepionki Moderny ruszy w przyszłym tygodniu. Niemcy mają otrzymać 2 miliony dawek w pierwszym kwartale i 50 milionów w całym 2021 roku. Zdaniem ministra, jeśli poza szczepionkami Pfizer/BioNTech i Moderny pozostałe zostaną szybko zatwierdzone, to „będziemy w stanie zaoferować wszystkim w Niemczech szczepionki do lata."


Dyrektor wykonawcza EMA, Emer Cooke, podkreśliła że szczepionka Moderny, która wcześniej już została zatwierdzona przez odpowiednie władze w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, zapewnia kolejne narzędzie do walki z pandemią.

Z badań klinicznych przeprowadzonych wśród 30 tysięcy ochotników wynika, że szczepionka Moderny jest skuteczna w 94 procentach. Wymaga ona podania dwóch dawek w odstępie 28 dni. Odporność na zakażenie wirusem pojawia się już po dwóch tygodniach od podania pierwszej dawki. W porównaniu ze szczepionką Pfizer/BioNTech jest łatwiejsza w dystrybucji: można ją transportować w temperaturze od -25 do -15 stopni Celsjusza. Po rozmrożeniu preparat jest bezpieczny przez 30 dni w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza, co oznacza, że może być przechowywany w zwykłej lodówce.

Źródło: CNBC

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.