Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Minister zdrowia na posiedzeniu Rady EPSCO

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 24 czerwca 2024 08:34

Minister zdrowia na posiedzeniu Rady EPSCO - Obrazek nagłówka
fot. screenshot | TVP Info
Minister zdrowia Izabela Leszczyna uczestniczy w posiedzeniu Rady EPSCO (Rada UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich), które odbywa się w Luksemburgu.

Wśród najważniejszych tematów, omawianych przez ministrów zdrowia UE podczas spotkania Rady jest m.in.:

  • ocena stanu zaawansowania prac nad rewizją pakietu farmaceutycznego,
  • obszar szczepień, pozwalających zapobiegać nowotworom,
  • ochrona dzieci i młodzieży przed szkodliwym działaniem tradycyjnych i nowatorskich wyrobów tytoniowych, 
  • równy dostęp do opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej.    

Minister Leszczyna wskazała na konieczność wypracowania bardziej efektywnego systemu, gwarantującego terminowy i sprawiedliwy dostęp do bezpiecznych, skutecznych i przystępnych cenowo leków. – Mamy okazję, aby wypracować takie rozwiązania, które przyczynią się do zapewnienia lepszej dostępności leków w Europie. Pacjenci powinni mieć równy dostęp do leków niezależnie od kraju, w którym mieszkają. Biorąc pod uwagę różnice ekonomiczne między państwami członkowskimi dla zachowania odpowiedniej równowagi i szerokiej dostępności, Unia Europejska powinna wspierać i chronić obydwie gałęzie przemysłu lekowego, tj. sektor innowacyjny i generyczny – podkreśliła minister Leszczyna.

W dyskusji poświęconej profilaktyce antynowotworowej i znaczeniu szczepień zapobiegających nowotworom minister zdrowia wskazywała na istotę wszelkich inicjatyw mających na celu wzmocnienie programów szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) i wirusowi zapalenia wątroby typu B oraz inicjatyw w odniesieniu do przeciwdziałania dezinformacji na temat szczepień. - Dostrzegamy wagę szczepień, które mogą zapobiegać zachorowaniom na nowotwory. Prowadzimy powszechny program szczepień przeciw HPV. Od 1 września br. poszerzamy grupę wiekową i szczepienia obejmą dziewczęta i chłopców, którzy ukończyli 9 rok życia. Będziemy intensyfikować też kampanię informacyjno-edukacyjną na temat szczepień przeciw HPV i korzyści płynących z ich wykonywania – podsumowała minister Leszczyna.  

Ministrowie zdrowia UE przyjmą również konkluzje Rady w sprawie przyszłości Europejskiej Unii Zdrowia.

Źródło: MZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także