Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Chiny

Koronawirus w mrożonej żywności

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 sierpnia 2020 12:10

Koronawirus w mrożonej żywności - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Wirus SARS-CoV-2 został wykryty w opakowaniu mrożonych skrzydełek kurczaka importowanych z Brazylii do chińskiego miasta Shenzhen. Lokalne władze obawiają się, że zanieczyszczone dostawy żywności mogą przyczynić się do wybuchu kolejnych ognisk epidemii.

Lokalne centra kontroli chorób przetestowały próbkę pobraną ze skrzydełek kurczaka w ramach rutynowych badań przesiewowych przeprowadzanych na importowanych od czerwca mięsie i owocach morza. Pozytywny wynik testu pojawił się dzień po tym, jak na opakowaniach mrożonych krewetek z Ekwadoru znaleziono ślady koronawirusa. Chiny zintensyfikowały kontrole w portach w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa importowanej żywności.

Władze miasta Shenzhen prześledziły kontakty wszystkich osób, które mogły mieć styczność z potencjalnie skażonymi produktami spożywczymi i każdy został poddany testom na obecność wirusa. Wyniki okazały się negatywne. Zdaniem brazylijskiego eksportera trudno stwierdzić na jakim etapie i w jakich okolicznościach doszło do zakażenia mięsa.

Centrala ds. Prewencji i Kontroli Epidemii w Shenzhen wydała komunikat o konieczności podjęcia dodatkowych środków ostrożności. Oprócz kontroli wszystkich kontenerów z mięsem i owocami morza, które wpływają do głównych portów w ostatnich miesiącach, Chiny wstrzymały od połowy czerwca część importu mięsa z różnych krajów, w tym z Brazylii. Li Fengqin, który kieruje laboratorium mikrobiologicznym w Chińskim Narodowym Centrum Oceny Ryzyka Bezpieczeństwa Żywności, powiedział, że nie można wykluczyć, że skażona mrożonka spowoduje nowe infekcje.
Wirusy mogą przetrwać do dwóch lat w temperaturach minus 20 stopni Celsjusza, ale naukowcy twierdzą, że jak dotąd nie ma mocnych dowodów na to, że koronawirus, powodujący COVID-19, może rozprzestrzeniać się za pośrednictwem mrożonej żywności.

Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także