Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Laboratorium OMICRON już działa

MedExpress Team

Mariusz Kielar

Opublikowano 11 marca 2013 13:00

Laboratorium OMICRON już działa - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie uroczyście otwarto laboratorium badań genetycznych OMICRON.

 78486194

Na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie uroczyście otwarto laboratorium badań genetycznych OMICRON.

Nowoczesna aparatura zgromadzona w jednym laboratorium pozwoli na rozwój w UJ CM spersonalizowanej medycyny translacyjnej. Medycyna translacyjna stawia sobie za cel wszechstronną analizę pobranych od pacjenta próbek i szybkie zastosowanie uzyskanych wyników w celu modyfikacji dalszej diagnostyki i leczenia. Medycyna spersonalizowana oznacza, że dobór optymalnej terapii u każdego pacjenta będzie wynikiem np. analizy jego genomu, a nie algorytmu uśrednionego dla całej populacji pacjentów z daną chorobą, jak najczęściej dzieje się to obecnie. Podejście takie nazywane jest „from bench to bedside” czyli „od stołu laboratoryjnego do łóżka pacjenta”.

Uruchomienie laboratorium jest częścią realizowanego od 1 stycznia 2012 r. projektu OMICRON pn. „Stworzenie ośrodka zaawansowanych technologii molekularnych o wysokiej wydajności na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego-Collegium Medicum” - „Enabling OMICs high-thROughput techNologies at the Faculty of Medicine Jagiellonian University Medical College”. Projekt uzyskał dofinansowanie Komisji Europejskiej w wysokości blisko
4 mln euro w ubiegłorocznej edycji prestiżowego konkursu REGPOT, ogłoszonego w ramach 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej. Pierwszy rok prac projektowych upłynął przede wszystkim pod znakiem tworzenia nowoczesnego laboratorium OMICRON prowadzącego badania w zakresie genetyki i proteomiki. Prowadzony był remont pomieszczeń znajdujących się w budynku przy ul. Kopernika 7C, które decyzją władz UJ CM zostały przeznaczone na potrzeby laboratorium. Równolegle toczyły się postępowania przetargowe na zakup nowoczesnego sprzętu badawczego.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także