Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ

Kryzys humanitarny – wyzwania w obszarze szczepień

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 kwietnia 2022 17:16

Kryzys humanitarny – wyzwania w obszarze szczepień - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
System ochrony zdrowia w związku z obecną sytuacją geopolityczną jest wystawiony na szczególną próbę. Od początku wojny, do Polski przybyło już 3 mln osób. Zwiększenie liczby ludności korzystających z zasobów systemu ochrony zdrowia, zwiększy obciążenie placówek realizujących szczepienia ochronne, ale może stanowić również poważne wyzwanie epidemiologiczne.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem duża liczba dzieci będzie musiała być objęta szczepieniami obowiązkowymi. Wytyczne zarówno WHO, jak i ECDC wskazują, że szczepienia zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych w danym kraju powinny rozpocząć się jak najszybciej.

Dane epidemiologiczne wskazują, że poziom zaszczepienia dzieci w Ukrainie ulegał licznym i znaczącym wahaniom, ostatnio nie przekraczał 80 proc., co nie jest wystarczające dla zapewnienia ochrony populacyjnej i ograniczenia transmisji drobnoustrojów w populacji.

W obecnej sytuacji dbanie o profilaktykę chorób zakaźnych wśród przybywających do naszego kraju uchodźców z Ukrainy jest bardzo ważna. I mimo, iż w Ukrainie przed wybuchem wojny używane były produkty różnych producentów oraz typów 6w1/5w1/4w1 to status immunizacji wielu dzieci oraz osób dorosłych jest nieznany lub niepełny. Będzie to wiązało się z trudnościami w realizacji szczepień ochronnych biorąc pod uwagę nieznajomość preparatów oraz brak historii szczepień.

Wyzwania, jakie są przed nami w związku z kryzysem humanitarnym to ryzyko ponownego pojawienia się wyeliminowanych poprzez szczepienia chorób zakaźnych dla osób dorosłych oraz dzieci o nieznanym statusie immunizacji. Konieczne jest wprowadzenie niezbędnych zmian w aktualnej wersji Programu Szczepień Ochronnych, zwłaszcza w kontekście dołączenia do programu dzieci z Ukrainy.

Kluczowe są również działania informacyjne nt. szczepień skierowane do uchodźców, skąd powinni czerpać informację oraz jak ich przekonać do szczepień. Edukacja w tym obszarze powinna być wielosektorowa. Aby zwiększyć świadomość nt. szczepień ochronnych, musi być edukacja na ich temat już od szkoły oraz przedszkola, gdzie w przyjazny sposób przekazywane są informacje o chorobach zakaźnych, nie tylko przez personel medyczny, ale także przez wykształconych edukatorów i specjalistów komunikacji.

Więcej: https://szczepienia-ioz.pl/

Znajdź nas:

Twitter: https://twitter.com/praktykw

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/42426882

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także