Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Rzecznik prasowy NIA

Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe nie działają przeciwwirusowo

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 marca 2020 14:36

Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe nie działają przeciwwirusowo - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

Czy pacjenci w panice przed koronawirusem kupują leki na zapas? O jakie leki najczęściej pytają?

Pacjenci przede wszystkim zadają mnóstwo pytań w kwestii stosowania leków. Zadaniem farmaceutów jest przekazywanie rzetelnych informacji pacjentom. Farmaceuci tłumaczą, że nie należy robić zapasów leków, szczególnie przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Dlatego, że nie działają one na wirusy. Nasze działania skupiamy na profilaktyce, edukacji i tonowaniu emocji pacjentów.

Jakiego rodzaju produkty cieszą się obecnie największym zainteresowaniem?

Żele antybakteryjne, środki do dezynfekcji, maseczki ochronne cieszą się obecnie największym zainteresowaniem. W przypadku tych ostatnich farmaceuci tłumaczą, że należy stosować je wyłącznie w przypadku występowania objawów.

Jakie mogą być konsekwencje kupowania leków na zapas?

Przede wszystkim marnotrawstwo. Często bywa tak, że pacjenci podejmują decyzję o zakupie pod wpływem emocji, a te jak wiemy nigdy nie są dobrym doradcą. Dopiero w trakcie rozmowy z farmaceutą okazuje się, że kupowanie danego leku mija się z celem. Ten przykład pokazuje, że pacjenci potrzebują profesjonalnego doradztwa.

Czy NIA wraz z MZ planuje przeprowadzić kampanię informacyjną, aby poinformować pacjentów, jak postępować w przypadku możliwości zetknięcia się z koronawirusem?

Tak. W tym celu przygotowaliśmy pakiety informacyjne, zarówno dla pacjentów, jak i farmaceutów odnośnie tego, jak postępować w przypadku możliwości zetknięcia się z koronawirusem. Informacje dostępne są również na stronie NIA i w naszych kanałach social media. Mamy w Polsce blisko 14 tys. aptek i punktów aptecznych, 30 tys. farmaceutów, którzy dziennie udzielają dwa miliony porad. To ogromy potencjał do wykorzystania w profilaktyce i działaniach edukacyjnych.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także