Subskrybuj
Logo małe
Zmień rozmiar
Wyszukiwanie
banner
Medexpress.pl > Ochrona zdrowia > Marihuana z powrotem w Sejmie

Marihuana z powrotem w Sejmie

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 5 lipca 2017

Marihuana z powrotem w Sejmie - Obrazek nagłówka
Ustawa legalizująca medyczną marihuanę wróciła do Sejmu. Posłowie opowiedzą się za przyjęciem lub odrzuceniem poprawki Senatu.

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała senacką poprawkę do ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Pod koniec czerwca, na ostatnim etapie prac legislacyjnych w Senacie, do projektu ustawy wprowadzono poprawkę, ograniczającą możliwość przepisywania recept na medyczną marihuanę tylko do lekarzy, co oznacza, że leku nie będą mogli przepisać weterynarze.

- Chciałabym się dowiedzieć, z czego wynika ta poprawka? Czy z merytorycznych przesłanek, czy może z jakiś nieuzasadnionych fobii? – pytała była minister zdrowia Ewa Kopacz.

Jak argumentował wnioskodawca, senator Jacek Włosowicz, poprawka ta ma na celu zapobiegnięcie nadużyć  i rozwojowi czarnego rynku dla tych leków.

Pozytywna opinia Sejmowej Komisji Zdrowia dotycząca poprawki, zostanie przedstawiona posłom. Następnie, po głosowaniu nad poprawką senacką przez Sejm, ustawa trafi na biurko prezydenta. 

Obecny kształt ustawy umożliwi pacjentom wykupienie leków na bazie marihuany, tylko na receptę. Leki te nie będą jednak refundowane.