Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Medexpress Daily World News

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 listopada 2020 13:09

Medexpress Daily World News - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W czym szczepionka przeciw COVID-19 firmy Moderna jest lepsza od tej, którą opracował Pfizer? Czy powinniśmy się martwić mutacjami koronawirusa wykrytymi na Syberii? Co Angela Merkel powiedziała na spotkaniu prasowym? Czy we Włoszech eksperci ds. zdrowia... są poważni? Oto autorski przegląd Medexpressu informacji ze świata.

USA; Eksperymentalna szczepionka przeciw COVID-19 opracowana przez amerykańskiego producenta leków, firmę Moderna, jest skuteczna w 94,5 proc.− tak przedstawiają się tymczasowe dane z późnego etapu badania klinicznego. To już druga szczepionka produkowana w Stanach Zjednoczonych, która ma szansę być dopuszczona do tzw. użytku awaryjnego w grudniu tego roku. Obydwie szczepionki powstawały przy użyciu nowej technologii znanej jako messenger RNA (mRNA). Jednak jest pewna znacząca różnica między nimi. Szczepionka Moderny może być przechowywana w normalnej temperaturze lodówki (od 2 do 8 stopni Celsjusza przez 30 dni, a w temp. Minus 20 stopni Celsjusza do 6 miesięcy), co powinno ułatwić jej dystrybucję. Przypomnijmy: szczepionka Pfizera wymaga przechowywania w temperaturze ok. minus 75 stopni Celsjusza. Doktor Anthony Fauci, czołowy amerykański ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych, powiedział, że szczepionka Moderny jest prawdziwym światłem na końcu tunelu. Firma spodziewa się, że w ciągu najbliższego tygodnia będzie mieć wystarczającą ilość danych dotyczących bezpieczeństwa szczepionki i złoży wniosek o zezwolenie na używanie w sytuacjach awaryjnych (EUA). Moderna, która należy do rządowego programu Operation Warp Speed, przewiduje, że w tym roku wyprodukuje około 20 milionów dawek szczepionki dla Stanów Zjednoczonych.

ROSJA; Szef rosyjskiego organu ochrony zdrowia konsumentów poinformował, że na Syberii wykryto mutacje koronawirusa. Anna Popova, szefowa Rospotrebnadzoru, nie podała szczegółów na temat tego, jak zakaźna jest mutacja i jaki może wywoływać poziom śmiertelności, ale zapewniała, że zmiany w budowie wirusa nie uczynią go bardziej niebezpiecznym. Popova potwierdziła, że ​​trwają testy porejestracyjne drugiej rosyjskiej szczepionki COVID-19, EpiVacCorona, opracowanej przez Vector Institute w Nowosibirsku. Zdaniem szefa instytucji, Rinata Maksyutova,pojawienie się mutacji koronawirusa nie ma wpływu na skuteczność szczepionki. Już wcześniejsze badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych we wrześniu wykazało niewiele dowodów na to, że mutacje wirusa mogłyby zwiększyć śmiertelność w czasie epidemii. Rosja zajmuje piąte miejsce w światowym rankingu dotyczącym liczby zakażeń koronawirusem (1 971 013 infekcji od początku pandemii).

NIEMCY; Kanclerz Angela Merkel na spotkaniu zorganizowanym przez Sueddeutsche Zeitung powiedziała, że sytuacja związana z koronawirusem w Niemczech jest nadal bardzo poważna, mimo że liczba zakażeń nie rośnie już tak szybko. Decyzja o wprowadzeniu dalszych obostrzeń została odłożona do 25 listopada. Merkel chce uzgodnić surowsze zasady prewencji w walce z wirusem na spotkaniu z przywódcami federalnymi i stanowymi w najbliższy poniedziałek. Jak dodała, jest bardzo zaniepokojona niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 m.in. w Berlinie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem wzrosła o 14 419 w ciągu jednego dnia (dane z Instytutu Roberta Kocha), podczas gdy liczba zgonów wzrosła o 267. Przypomnijmy, że Niemcy wprowadziły 2 listopada tzw. lite lockdown, aby powstrzymać drugą falę epidemii. Merkel zaproponowała dodatkowe środki ostrożności, w tym wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w szkołach i zmniejszenie liczebności klas oraz wezwała obywateli do ograniczenia kontaktów towarzyskich w obrębie jednego gospodarstwa domowego. Kanclerz powtórzyła, że ​​siedmiodniowa częstość występowania wirusa musi spaść poniżej 50 na 100 000 mieszkańców, zanim będzie można rozważyć poważne ponowne otwarcie.

WŁOCHY; W poniedziałek włoski rząd wezwał jednego z wiodących ekspertów w dziedzinie ochrony zdrowia w kraju, znanego chirurga, który jest założycielem organizacji pozarządowej Emergency, udzielającej pomocy m.in. ofiarom wojen. Gino Strada ma rozpocząć współpracę z rządem w celu rozwiązania narastającego kryzysu zdrowotnego wywołanego epidemią koronawirusa w południowym regionie Włoszech, Kalabrii (obecnie czerwona strefa). Strada ma doświadczenie w tworzeniu szpitali w strefach konfliktów wojennych na całym świecie, w tym w Sudanie i Afganistanie. Kalabria to jeden z najbiedniejszych regionów, a służba zdrowia od niedawna została pozbawiona swoich „przywódców”. Saverio Cotticelli, regionalny komisarz ds. zdrowia, zrezygnował ze stanowiska 7 listopada po tym, jak przyznał w wywiadzie telewizyjnym, że region nie ma planu awaryjnego na walkę z COVID-19. W rozmowie stwierdził, że nie był to jego obowiązek, by taki plan opracować. Rząd natychmiast powołał nowego szefa służby zdrowia, Giuseppe Zuccatelli’ego, ale i tu nie obyło się bez kontrowersji: przypomniano jego wideo, w którym wyśmiewa pomysł noszenia maseczek i twierdzi, że ludzie mogą zakazić się nowym wirusem od siebie tylko w sytuacji, gdy…całują się namiętnie przez 15 minut. Zuccatelli szybko pożegnał się ze stanowiskiem. Rząd poinformował, że nowym szefem ds. zdrowia zostanie Eugenio Gaudio z rzymskiego Uniwersytetu Sapienza, a Strada ma wesprzeć go w działaniach mających na celu odbudować system.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024
Msolecka
Felieton

W poszukiwaniu straconych szczepionek

27 grudnia 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także