USA; Eksperymentalna szczepionka przeciw COVID-19 opracowana przez amerykańskiego producenta leków, firmę Moderna, jest skuteczna w 94,5 proc.− tak przedstawiają się tymczasowe dane z późnego etapu badania klinicznego. To już druga szczepionka produkowana w Stanach Zjednoczonych, która ma szansę być dopuszczona do tzw. użytku awaryjnego w grudniu tego roku. Obydwie szczepionki powstawały przy użyciu nowej technologii znanej jako messenger RNA (mRNA). Jednak jest pewna znacząca różnica między nimi. Szczepionka Moderny może być przechowywana w normalnej temperaturze lodówki (od 2 do 8 stopni Celsjusza przez 30 dni, a w temp. Minus 20 stopni Celsjusza do 6 miesięcy), co powinno ułatwić jej dystrybucję. Przypomnijmy: szczepionka Pfizera wymaga przechowywania w temperaturze ok. minus 75 stopni Celsjusza. Doktor Anthony Fauci, czołowy amerykański ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych, powiedział, że szczepionka Moderny jest prawdziwym światłem na końcu tunelu. Firma spodziewa się, że w ciągu najbliższego tygodnia będzie mieć wystarczającą ilość danych dotyczących bezpieczeństwa szczepionki i złoży wniosek o zezwolenie na używanie w sytuacjach awaryjnych (EUA). Moderna, która należy do rządowego programu Operation Warp Speed, przewiduje, że w tym roku wyprodukuje około 20 milionów dawek szczepionki dla Stanów Zjednoczonych.
ROSJA; Szef rosyjskiego organu ochrony zdrowia konsumentów poinformował, że na Syberii wykryto mutacje koronawirusa. Anna Popova, szefowa Rospotrebnadzoru, nie podała szczegółów na temat tego, jak zakaźna jest mutacja i jaki może wywoływać poziom śmiertelności, ale zapewniała, że zmiany w budowie wirusa nie uczynią go bardziej niebezpiecznym. Popova potwierdziła, że trwają testy porejestracyjne drugiej rosyjskiej szczepionki COVID-19, EpiVacCorona, opracowanej przez Vector Institute w Nowosibirsku. Zdaniem szefa instytucji, Rinata Maksyutova,pojawienie się mutacji koronawirusa nie ma wpływu na skuteczność szczepionki. Już wcześniejsze badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych we wrześniu wykazało niewiele dowodów na to, że mutacje wirusa mogłyby zwiększyć śmiertelność w czasie epidemii. Rosja zajmuje piąte miejsce w światowym rankingu dotyczącym liczby zakażeń koronawirusem (1 971 013 infekcji od początku pandemii).
NIEMCY; Kanclerz Angela Merkel na spotkaniu zorganizowanym przez Sueddeutsche Zeitung powiedziała, że sytuacja związana z koronawirusem w Niemczech jest nadal bardzo poważna, mimo że liczba zakażeń nie rośnie już tak szybko. Decyzja o wprowadzeniu dalszych obostrzeń została odłożona do 25 listopada. Merkel chce uzgodnić surowsze zasady prewencji w walce z wirusem na spotkaniu z przywódcami federalnymi i stanowymi w najbliższy poniedziałek. Jak dodała, jest bardzo zaniepokojona niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 m.in. w Berlinie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem wzrosła o 14 419 w ciągu jednego dnia (dane z Instytutu Roberta Kocha), podczas gdy liczba zgonów wzrosła o 267. Przypomnijmy, że Niemcy wprowadziły 2 listopada tzw. lite lockdown, aby powstrzymać drugą falę epidemii. Merkel zaproponowała dodatkowe środki ostrożności, w tym wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w szkołach i zmniejszenie liczebności klas oraz wezwała obywateli do ograniczenia kontaktów towarzyskich w obrębie jednego gospodarstwa domowego. Kanclerz powtórzyła, że siedmiodniowa częstość występowania wirusa musi spaść poniżej 50 na 100 000 mieszkańców, zanim będzie można rozważyć poważne ponowne otwarcie.
WŁOCHY; W poniedziałek włoski rząd wezwał jednego z wiodących ekspertów w dziedzinie ochrony zdrowia w kraju, znanego chirurga, który jest założycielem organizacji pozarządowej Emergency, udzielającej pomocy m.in. ofiarom wojen. Gino Strada ma rozpocząć współpracę z rządem w celu rozwiązania narastającego kryzysu zdrowotnego wywołanego epidemią koronawirusa w południowym regionie Włoszech, Kalabrii (obecnie czerwona strefa). Strada ma doświadczenie w tworzeniu szpitali w strefach konfliktów wojennych na całym świecie, w tym w Sudanie i Afganistanie. Kalabria to jeden z najbiedniejszych regionów, a służba zdrowia od niedawna została pozbawiona swoich „przywódców”. Saverio Cotticelli, regionalny komisarz ds. zdrowia, zrezygnował ze stanowiska 7 listopada po tym, jak przyznał w wywiadzie telewizyjnym, że region nie ma planu awaryjnego na walkę z COVID-19. W rozmowie stwierdził, że nie był to jego obowiązek, by taki plan opracować. Rząd natychmiast powołał nowego szefa służby zdrowia, Giuseppe Zuccatelli’ego, ale i tu nie obyło się bez kontrowersji: przypomniano jego wideo, w którym wyśmiewa pomysł noszenia maseczek i twierdzi, że ludzie mogą zakazić się nowym wirusem od siebie tylko w sytuacji, gdy…całują się namiętnie przez 15 minut. Zuccatelli szybko pożegnał się ze stanowiskiem. Rząd poinformował, że nowym szefem ds. zdrowia zostanie Eugenio Gaudio z rzymskiego Uniwersytetu Sapienza, a Strada ma wesprzeć go w działaniach mających na celu odbudować system.
Źródło: Reuters